Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Badanie rytualizacji zachowań ludzkich

Badanie rytualizacji zachowań ludzkich

Wydział Filozofii zaprasza 12 grudnia 2016 r. na Otwarte Interdyscyplinarne Seminarium Kognitywistyka i Antropologia porównawcza. Podczas seminarium jako wprowadzenie do dyskusji prof. Konrad Talmont-Kamiński wygłosi referat pt. Badanie rytualizacji zachowań ludzkich.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, poniedziałek, 12 grudnia 2016, godz. 16.00, Gmach Główny KUL, s. GG224.

Bronisław Malinowski i Burrhus Frederic Skinner prezentowali  różne podejścia metodologiczne  do badania zachowań ludzkich. Porównywanie tych  podejść prowadzi do metodologii badawczej, dzięki której jest możliwe zrozumienie podstaw rytualizacji. W fazie pilotażowej, badania te opierają się na interakcji z pseudogrą zachowującą się w sposób nieprzewidywalny, co jest wystarczające do wywołania zachowań o cechach zrytualizowanych. Badania te mają na celu wykazanie, że zachowania zrytualizowane są nieodzownym efektem ubocznym rozumowania indukcyjnego, na których częstotliwość wpływa subiektywna ocena niebezpieczeństwa jaką jest poczucie niepokoju.

Konrad Talmont-Kaminski otrzymał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Monash w Melbourne, Australii. W Instytucie imienia Konrada Lorenza do Badań nad Poznaniem i Ewolucją  w Wiedniu badał ludzkie zachowania przesądne i religijne. Na podstawie tych badań napisał Religion as Magical Ideology: How the Supernatural Reflects Rationality, opublikowaną w 2013 przez Routledge Books. Jest oficjalnie związany z jednostkami badawczymi na Uniwersytecie Aarhus w Danii oraz Uniwersytecie Masaryka w Brnie, zajmującymi się kognitywistyką religii.

[plakat w pliku pdf – 2016_plakat_A3_seminarium_Talmont-Kaminski]

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ