Biologiczne korzenie altruizmu i zachowań prospołecznych

altruizm_2014

Zapraszamy na sesję naukową pt.
Biologiczne korzenie altruizmu i zachowań prospołecznych

Data i miejsce: 13 grudnia 2014 (sobota), Sala Konferencyjna Centrum Neurobiologii,
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (gmach główny, I p.), ul. Pasteura 3, Warszawa

• 9.30 – 10.00 rejestracja uczestników
  • 10.00 otwarcie Sesji
  • 10.15 – 10.45 prof. dr hab. Jerzy Andrzej Chmurzyński (Pracownia Etologii, Zakład Neurofizjologii, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) „Dobro i zło w kategoriach wartości biologicznych”
  • 10.45 – 11.15 dr Paweł Boguszewski (Pracownia Układu Limbicznego, Zakład Neurofizjologii, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) “Zachowania społeczne szczurów – od zabawy do współpracy”
  • 11.15-11.45 dr hab. Maciej Trojan (Zakład Psychologii Zwierząt, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego) „Altruizm, który boli versus altruizm, który sprawia satysfakcję”
  • 11.45 – 12.15 przerwa na kawę
  • 12.15 – 12.45 dr hab. Ewelina Knapska, prof. nadzw. (Pracownia Neurobiologii Emocji, Zakład Neurofizjologii, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) „Gatunek ma znaczenie – społeczne przekazywanie strachu u myszy i szczurów”
  • 12.45 – 13.15 dr hab. Jerzy Osiński (Zakład Psychologii Zwierząt, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego) „Czy uprzejmi lepiej wykrywają oszustów?”
  • 13.15 – 13.45 prof. dr hab. Ewa Joanna Godzińska (Pracownia Etologii, Zakład Neurofizjologii, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) „Zachowania ratunkowe, czyli jak zwierzęta udzielają sobie pomocy w niebezpiecznych sytuacjach”
  • 13.45-14.45 przerwa obiadowa
  • 14.45- 16.45  Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Etologicznego
  • 16.45-17.00 podsumowanie i zakończenie Sesji