Ćma myśli wolniej, żeby się najeść

insect-381811_1920Dzięki wolniejszemu działaniu mózgu, ćmy z rodziny zawisakowatych (Sphingidae) łatwiej sobie radzą w ciemnościach z ruchomym kwiatem, z którego spijają nektar – informuje „Science”.

Gdy jest ciemno, niełatwo dostrzec dostarczające nektaru kwiaty. Naukowcy przypuszczali, że mózg ćmy działa wolniej, aby umożliwić narządowi wzroku zbieranie światła przez dłuższy czas. Przypomina to nieco wydłużenie czasu otwarcia migawki w aparacie. Niestety, „wolniejsza” ekspozycja wiąże się z rozmazaniem obrazu i utrudnia wykrywanie szybkiego ruchu.

Pragnąc poznać sekrety nocnego widzenia ciem, Simon Sponberg i jego zespół z Georgia Institute of Technology w Atlancie badali zachowanie owadów wykorzystując sztuczne kwiaty, poruszane przez robota. Obserwacje prowadzone były przy różnych prędkościach poziomego ruchu fałszywego kwiatka oraz różnym natężeniu oświetlenia.

Jak się okazało, w ciemniejszym otoczeniu ćmy reagowały wolniej na ruchy sztucznego kwiatu. Może to wskazywać, że ich neurony wzrokowe działały wówczas wolniej, co pomagało widzieć w ciemności, nie utrudniając zbytnio nadążania za ruchami kwiatu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Sponberg, S.; Dyhr, J. P.; Hall, R. W.; Daniel, T. L. Luminance-dependent visual processing enables moth flight in low light. Science 12 June 2015: Vol. 348 no. 6240 pp. 1245-1248