Czy wiecie, że spanie na boku pomaga skuteczniej oczyszczać mózg?

baby_sleep_Pozycja, w której śpimy, ma znaczenie dla skutecznego oczyszczania mózgu z toksyn – informują naukowcy, których wnioski ukazały się w “Journal of Neuroscience”.

Czy wiecie, że spanie na boku pomaga skuteczniej oczyszczać mózg?

Oczyszczanie tkanek mózgu ma istotne znaczenie, gdyż pomaga usuwać nadmiar amyloidu beta i białka tau, zapobiegając tym samym rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, m.in. choroby Alzheimera i Parkinsona. Mózg oczyszcza się poprzez tzw. system glimfatyczny, przez który przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy. Funkcjonuje on podobnie jak układ limfatyczny, jednak zarządzany jest przez komórki gleju. Podczas snu system glimfatyczny jest najbardziej aktywny.

Naukowcy z Stony Brook University w Nowym Jorku badali za pomocą rezonansu magnetycznego pracę układu glimfatycznego gryzoni podczas spania na brzuchu, na grzbiecie oraz na boku. Okazało się, że ta ostatnia pozycja ułatwiała transport płynu mózgowo-rdzeniowego i pozwalała najskuteczniej pozbywać się toksyn.

“Pozycja boczna podczas snu jest najczęściej stosowana nie tylko przez ludzi, ale i zwierzęta. Wydaje się, że jest to strategia pomagająca nam pozbywać się toksyn, które gromadzą się w mózgu w czasie czuwania. Wiele rodzajów demencji ma związek z zaburzeniami snu, które mogą też przyspieszać rozwój choroby Alzheimera” – zauważa współautorka badań dr Maiken Nedergaard.