Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Erasmus – podejmij wyzwanie! Cz.1

Cykl “Erasmus – podejmij wyzwanie!”

“Erasmus – podejmij wyzwanie!” To cykl postów, które pozwolą na lepsze zapoznanie się z tematem wymian studenckich w ramach programu Erasmus +. Podczas tego cyklu przyjrzymy się dokładnie programowi, krokom jakie należy podjąć w kierunku wyjazdu za granicę, a także poznamy historię Ani – studentki kognitywistyki II stopnia, która podjęła spontaniczną decyzję o wyjeździe na wymianę studencką do USA.

Erasmus+ – co to jest?

Erasmus – słowo, które wśród rozmów studenckich pojawia się często. Jest to program wymiany, rozważanej przez wielu, pozwala na jakiś czas przenieść się z uczelni macierzystej na uczelnię zagraniczną. Chociaż temat jest interesujący i wydaje się być wciąż aktualny, to często pozostaje tylko pomysłem studentów, bez zrealizowania go. Powodem tego są nieustające wątpliwości. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, w głowach studentów pojawia się wiele pytań. Główne z nich to: “Czy dam sobie radę?”. Odpowiedź na to pytanie jest jedna – jeśli nie spróbujesz, to się nie dowiesz!

Czy to jest dla mnie?

Organizatorzy wymian stawiają wymagania formalne, które nie są poza zasięgiem studentów:

  1. O udział w programie mogą starać się osoby, które nie przebywają w momencie wyjazdu na urlopie dziekańskim lub zdrowotnym.
  2. Aby wyjechać należy mieć odpowiednią średnią ocen ze wszystkich zaliczonych semestrów aktualnego etapu studiów, co najmniej 3,5.
  3. Aplikować może student, który jest na drugim roku studiów pierwszego stopnia lub – w przypadku studentów psychologii – co najmniej 3 roku zgodnie z decyzją Instytutu Psychologii. Na wymianę nie mogą pojechać studenci ostatniego roku studiów pierwszego stopnia.
  4. Z racji tego, że Erasmus to wymiana zagraniczna, należy znać właściwy język obcy na dobrym poziomie. Poszczególne uczelnie wymagają różnego poziomu biegłości języka. Znajomość potwierdza się certyfikatem  o znajomości języka na danym poziomie lub poprzez zdanie testu językowego na uczelni macierzystej.

Studencka wymiana w ramach programu Erasmus jest dla każdego, kto chciałby przeżyć nową przygodę. Poszerzyć swoje horyzonty, nabrać pewności siebie, zdobyć nowe doświadczenie. Jest to szansa do nawiązania nowych znajomości, pobudzenia w sobie kreatywności i nabrania odpowiedzialności. I co najważniejsze – jest to niezwykła okazja do szlifowania języka. Będąc na wymianie, znajdujemy się w kraju, który wymusza na nas mówienie w danym języku obcym. Sytuacja, w której musimy posługiwać się innym językiem, bo inaczej nikt nas nie zrozumie to naturalne i najszybsze uczenie się języka obcego. Jeśli oczami wyobraźni widzisz siebie na innej uczelni, to nie zwlekaj – podejmij decyzję!

Dokąd?

Po podjęciu decyzji o wzięciu udziału w wymianie, warto zastanowić się nad miejscem, które w najbliższym czasie stanie się naszym domem na co najmniej jeden semestr. Warto zapytać o plusy i minusy danego miejsca studentów, którzy wrócili z wymian. Najlepszym rozwiązaniem jest sugerowanie się własnymi zainteresowaniami, które państwo jest dla mnie najmniej znane, która kultura interesuję mnie najbardziej. Można oglądać zdjęcia, filmiki z danego regionu. Warto również zajrzeć na stronę internetową uczelni na którą chcemy wyjechać – może to pomóc w podjęciu decyzji.

Powszechnie wiadomo, że Erasmus+ oferuję wyjazdy do różnych państw na terenie Unii Europejskiej. Jednak nie jest to ograniczenie! Studenci często dziwią się, że ktoś wyjechał na wymianę do miejsca, które jest naprawdę bardzo daleko. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, że program pozwala wyjechać także do krajów partnerskich spoza Unii Europejskiej – wśród nich jest Izrael, Mołdawia, USA, a nawet Kenia! Oferta miejsc jest tak bogata, że warto dobrze zastanowić się przed wyborem, a różnorodność miejsc nie ułatwia podjęcia decyzji.

Na ile?

Po wyborze miejsca na wymianę warto pomyśleć o tym, na ile wyjedziemy na wymianę. Wymiana studencka może trwać 12 miesięcy łącznie, przez cały okres trwania danego etapu studiów. Oznacza to, że można wyjechać tylko na jeden semestr, podzielić wyjazdy na dwa półroczne lub wyjechać na cały rok do danego państwa. Najkrótszy czas wymiany to jeden semestr. Studentom często wydaje się, że to pół roku. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Zagraniczne uczelnie mają inny system szkolnictwa niż nasz, w ciągu roku mogą mieć na przykład cztery semestry. W praktyce oznacza to, że wyjazd na wymianę może trwać tylko cztery miesiące, albo aż siedem – przed wyjazdem należy sprawdzić w jakich terminach realizowany jest semestr na danej uczelni. Może się to wiązać z zaliczaniem sesji na uczelni macierzystej we wcześniejszym terminie i należy zdać sobie z tego sprawę. Nie warto się jednak poddawać, determinacja to klucz do sukcesu!

Ile to kosztuje?

Koszt wymiany nieodłącznie związany jest z miejscem, do którego chcemy jechać. To właśnie od miejsca zależy to, jak wysokie stypendium na wyjazd zostanie nam przyznane. Wysokość stypendium wzrasta także, jeżeli osoba dostaje stypendium socjalne na uczelni macierzystej. Należy mieć jednak świadomość, że stypendium z założenia pokrywa część kosztów wymiany, nie całą kwotę utrzymania. Obliczając sumę potrzebną na wymianę warto wziąć pod uwagę walutę kraju, do którego jedziemy. Może to znacznie wpłynąć na koszty utrzymania się za granicą.

Wyjazd z Kognitywistyki

Studenci naszego kierunku mają bardzo bogaty wybór możliwości, jeśli chodzi o wymiany studenckie. Kognitywistyka to prestiżowy kierunek, obecnie realizowany na wielu zagranicznych uczelniach, dodatkowo wciąż otwierany w coraz to nowych miejscach. Nic więc dziwnego, że wybór miejsca z roku na rok staję się coraz trudniejszy. Studenci Kognitywistyki mają wybór, nie są ograniczeni jedną, czy dwoma uczelniami zagranicznymi.

Więcej

W części pierwszej cyklu “Erasmus – podejmij wyzwanie!” został przedstawiony w skrócie program mobilności studenckiej Erasmus+. Dla kogo jest, dokąd i na ile można wyjechać. Był to jednak zarys, który nie zawierał konkretnych informacji. Każda zainteresowana osoba po więcej szczegółowych informacji powinna zajrzeć na stronę Sekcji Obsługi Wymian Międzynarodowych KUL.

W kolejnych częściach cyklu “Erasmus – podejmij wyzwanie!” dowiemy się, dlaczego jednej z naszych studentek nie było pół roku, co przekonało ją do wyjazdu na wymianę oraz co udało jej się zobaczyć w miejscu, które wybrała na swoją przygodę!

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ