Genetyczna historia małego kundelka, czyli o tym skąd pochodzą psy

Psy mogły być udomowione w Azji Centralnej, w okolicy dzisiejszego Nepalu i Mongolii – wynika z nowego badania, przedstawionego w PNAS.

Pochodzące od wilka szarego psy to jedne z najdawniej udomowionych zwierząt. Przyjmuje się, że na terenie Eurazji pojawiły się co najmniej 15 tys. lat temu. Dokładny czas i miejsce udomowienia psów pozostaje jednak przedmiotem dyskusji.

Obecnie psy można podzielić na dwie grupy: rasowe (reprezentujące niemal 400 ras) – i kundle, które – choć często pół zdziczałe – nadal towarzyszą człowiekowi, trzymając się obrzeży miast i osiedli. Ta druga grupa jest na świecie o wiele bardziej rozpowszechniona.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej nt. pochodzenia i rozprzestrzeniania się pierwszych psów, Adam Boyko z Cornell University w Ithaca (USA) i jego współpracownicy zbadali ponad 4600 psów rasowych (w sumie – należących do 165 ras) i ponad 540 kundli z 38 krajów. W ramach swojego badania analizowali ponad 185,8 tys. markerów genetycznych w autosomach, chromosomach Y i DNA mitochondrialnym.

Analizy potwierdziły, że pod względem genetycznym kundle są o wiele bardziej zróżnicowane, niż psy rasowe.

Pozwoliły też wskazać miejsce udomowienia wilka. Zdaniem naukowców była to Azja Środkowa, tereny pokrywające się mniej więcej z granicami dzisiejszego Nepalu i Mongolii.

Autorzy badania zauważają, że liczne populacje psów z Egiptu, Wietnamu i Indii (czyli nieopodal historycznego centrum udomowienia) mają minimalnie małą domieszkę psiej krwi z Europy.

Pochodzenie europejskie mają za to najprawdopodobniej kundle żyjące w Australii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei oraz okolicznych wyspach na Pacyfiku, jak też w Ameryce Łacińskiej.

Genetic structure in village dogs reveals a Central Asian domestication origin

Laura M. ShannonRyan H. BoykoMarta CastelhanoElizabeth CoreyJessica J. HaywardCorin McLeanMichelle E. WhiteMounir Abi SaidBaddley A. AnitaNono Ikombe BondjengoJorge CaleroAna GalovMarius HedimbiBulu ImamRajashree KhalapDouglas LallyAndrew MastaKyle C. OliveiraLucía PérezJulia RandallNguyen Minh TamFrancisco J. Trujillo-CornejoCarlos ValerianoNathan B. SutterRory J. TodhunterCarlos D. Bustamanteand Adam R. BoykoGenetic structure in village dogs reveals a Central Asian domestication origin PNAS 2015 ; published ahead of print October 19, 2015, doi:10.1073/pnas.1516215112

Significance

Dogs were the first domesticated species, but the precise timing and location of domestication are hotly debated. Using genomic data from 5,392 dogs, including a global set of 549 village dogs, we find strong evidence that dogs were domesticated in Central Asia, perhaps near present-day Nepal and Mongolia. Dogs in nearby regions (e.g., East Asia, India, and Southwest Asia) contain high levels of genetic diversity due to their proximity to Central Asia and large population sizes. Indigenous dog populations in the Neotropics and South Pacific have been largely replaced by European dogs, whereas those in Africa show varying degrees of European vs. indigenous African ancestry.

Abstract

Dogs were the first domesticated species, originating at least 15,000 y ago from Eurasian gray wolves. Dogs today consist primarily of two specialized groups—a diverse set of nearly 400 pure breeds and a far more populous group of free-ranging animals adapted to a human commensal lifestyle (village dogs). Village dogs are more genetically diverse and geographically widespread than purebred dogs making them vital for unraveling dog population history. Using a semicustom 185,805-marker genotyping array, we conducted a large-scale survey of autosomal, mitochondrial, and Y chromosome diversity in 4,676 purebred dogs from 161 breeds and 549 village dogs from 38 countries. Geographic structure shows both isolation and gene flow have shaped genetic diversity in village dog populations. Some populations (notably those in the Neotropics and the South Pacific) are almost completely derived from European stock, whereas others are clearly admixed between indigenous and European dogs. Importantly, many populations—including those of Vietnam, India, and Egypt—show minimal evidence of European admixture. These populations exhibit a clear gradient of short-range linkage disequilibrium consistent with a Central Asian domestication origin.