Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Na szczęście to nie estradiol kobiet decyduje o „męskim” mężczyźnie

Na szczęście to nie estradiol kobiet decyduje o „męskim” mężczyźnie
Na szczęście to nie estradiol kobiet decyduje o „męskim” mężczyźnie

Część badaczy twierdzi, że preferencje kobiet wobec mężczyzn zmieniają się drastycznie w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego. Zjawisko to tłumaczone jest tym, że szansa na potencjalne zapłodnienie wpływa na preferowanie szczególnych cech u mężczyzn. Według tej hipotezy kobiety, które są w fazie płodnej wolałyby innych mężczyzn niż kobiety będące w niepłodnej fazie cyklu.

Na szczęście to nie estradiol kobiet decyduje o „męskim” mężczyźnie 

Maskulinizacja, czyli wysoki stopień męskości twarzy, może świadczyć o wysokim poziomie zdrowia oraz sile fizycznej i psychicznej mężczyzny. Uważa się, że kobiety będące w fazie płodnej – czyli w fazie, gdy może dojść do zapłodnienia – szukają dobrych genów dla swoich dzieci. Powinny więc preferować mężczyzn o bardziej męskich rysach twarzy.

Międzynarodowy zespół badawczy zanalizował dzienne poziomy estradiolu 115 polskich kobiet, mierzone w ślinie, podczas całego cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu możliwe było dokładne określenie, w którym momencie cyklu wystąpiła owulacja. Większość dotychczasowych badań, szacowało jedynie to, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta na podstawie deklarowanej przez uczestniczki badania liczbie dni, które upłynęły od ostatniej menstruacji.

Przeprowadzone analizy wykazały, że kobiety będące w płodnej fazie cyklu nie wykazywały większej preferencji wobec bardziej „męskich” mężczyzn niż kobiety będące w fazie niepłodnej.

Z wcześniejszych badań wiadomo, że hormony płciowe odgrywają ważną rolę w życiu kobiet i mogą wpływać na ich zachowanie oraz motywację seksualną. Wśród badanych Polek stężenia estradiolu, czyli hormonu wpływającego na potencjalną płodność, nie wpływały na preferencje kobiet względem zmaskulinizowanych twarzy osobników płci odmiennej.

Naukowcy wskazują również, iż nawet pomiędzy kobietami regularnie miesiączkującymi występują bardzo duże różnice pod względem dnia, w którym występuje owulacja w trakcie cyklu. Dotychczas przeprowadzone badania nie uwzględniły tej zmienności. Nowe badania wskazują na konieczność włączenia pomiarów hormonów do badań na temat preferencji kobiet.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wyniki badania, prowadzonego przez polskich naukowców wspólnie z badaczami z Harvardu i Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo opublikowało czasopismo „Hormones and Behavior”.

Urszula M. Marcinkowska, Peter T. Ellison, Andrzej Galbarczyk, Karolina Milkowska, Boguslaw Pawlowski, Inger Thune, Grazyna Jasienska: Lack of support for relation between woman’s masculinity preference, estradiol level and mating context. Hormones and Behavior, Volume 78, February 2016, Pages 1-7

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ