Nauka języków to aerobik dla mózgu

jezyki_obce_kognitywistyka

Nauka języków to aerobik dla mózgu

Podobnie jak ćwiczenia fizyczne wzmacniają nasze ciało, nauka nowego języka wzmacnia nasz mózg i sprawia, że staje się on bardziej plastyczny – twierdzą badacze z USA, których wnioski opublikował “Journal of Neurolinguistics”.

Naukowcy z Pennsylvania State University przez sześć tygodni obserwowali mózgi 39 osób posługujących się na co dzień językiem angielskim, podczas gdy uczyły się one języka chińskiego. Zaobserwowali, że komórki nerwowe w mózgach osób najlepiej przyswajających nowe słownictwo komunikowały się ze sobą sprawniej niż w przypadku osób, które radziły sobie z nowym językiem słabo lub nie przyswoiły żadnego nowego języka.

Po porównaniu obrazów mózgów uczestników przed rozpoczęciem nauki badacze stwierdzili, że komunikacja poszczególnych obszarów mózgu u osób radzących sobie z językiem najlepiej była silniejsza i lepiej ukierunkowana już wcześniej, co ułatwiło naukę. Po zakończeniu okresu obserwacji okazało się jednak, że sieć neuronalna u osób uczących się języka chińskiego była zintegrowana jeszcze lepiej.

Sugeruje to, że nauka języka sprzyja zmianom w strukturze i funkcjonowaniu mózgu. Wcześniejsze badania wskazywały już na zmiany w anatomii mózgu zachodzące u osób uczących się drugiego języka bez względu na wiek – zauważają badacze.

“Mózg jest o wiele bardziej plastyczny niż myśleliśmy. Zmiany strukturalne widoczne są nawet u seniorów, co jest bardzo zachęcającą wiadomością” – zauważa autor badań Ping Li. (PAP)