Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Czy Pan Bóg jest mańkutem? O roli metafor w nauce nowożytnej

universe-1566161_1920
Jacek Golbiak – Czy Pan Bóg jest mańkutem? O roli metafor w nauce nowożytnej

Nie wierzę, że Bóg gra w kości, czy Pan Bóg jest mańkutem? – te, i podobne im, wyrażenia stanowią przykłady stosowania metafor w nauce (fizyce).

Czy Pan Bóg jest mańkutem? O roli metafor w nauce nowożytnej

Według Słownika Języka Polskiego, metafora jest to figura stylistyczna polegająca na nietypowym połączeniu wyrazów, dzięki któremu przynajmniej jeden z nich uzyskuje nowe znaczenie; np. morze gwiazd, stalowe nerwy, kielich goryczy, itd. Zastosowanie metafory powoduje przeniesienie znaczenia z jednej rzeczywistości na drugą. Starożytny myśliciel Arystoteles twierdził, że nietypowe połączenie dwóch rzeczy w metaforze stanowi pewną zagadkę, której ułożenie wymaga dostrzeżenia podobieństw w rzeczach do siebie niepodobnych. Najczęściej wyrażenia metaforyczne spotykane są w literaturze (zwłaszcza poezji). Niemniej są one obecne również w nauce. Pomimo tego, że są one niekiedy sformułowane w sposób lapidarny, to kryją za sobą niebanalne prawdy dotyczące natury i funkcjonowania świata. Obrazują procesy formułowania praw przyrody, jak również spory naukowców dotyczące fundamentalnego rozumienia rzeczywistości.

W ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki zapraszamy na wykład ks. dra Jacka Golbiak pt. Czy Pan Bóg jest mańkutem? O roli metafor w nauce nowożytnej.

Wykład ma na celu prezentację najbardziej znanych metafor w nowożytnej nauce.

  • Wtorek, 20 września 2016 r., godz. 11.00, sala GG213
  • Środa, 21 września 2016 r., godz. 11.00, sala GG213
Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ