Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Piękny umysł

renaissance_

Piękny umysł

Jedno z założeń neuroestetyki głosi, iż przyjemność wynikająca z odbioru sztuki wynika z faktu istnienia u wszystkich ludzi odpowiednich struktur mózgowych, które są odpowiedzialne za proces odbioru innych form zmysłowych. Składa także niejako obietnicę mówiącą, iż odkryje ona uniwersalne prawa dające odpowiedź na pytanie jakie konkretne bodźce sprawiają, że ludzki mózg odbiera je w kategorii „pięknych”. Dzięki temu możliwe będzie „wyjście z klatki kultury” oraz postawienie nowych pytań jak np. to dlaczego niektóre wrażenia zmysłowe są dla nas interesujące i jak dochodzi do ich interpretacji w ten właśnie sposób.

W naszej prezentacji zajmiemy się problemem umysłu estetycznego. Przedstawimy koncepcję dzieła sztuki jako karykatury widzialnego świata autorstwa Vilayanura S. Ramachandrana oraz Williama Hirsteina. Owi badacze stwierdzili, że celem sztuki nie jest proste odzwierciedlenie rzeczywistości, ale jej wyolbrzymienie, przekraczanie czy też zniekształcanie. Wyróżnili oni osiem praw doświadczenia artystycznego, które szczegółowo omówimy.

W ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki zapraszamy na wykład pt. Piękny umysł, który pod czujnym okiem  prof. Zbigniewa Wróblewskiego poprowadzą studenci kognitywistyki KUL Jagoda Bigos, Anita Siekańska, Natalia Reszuta, Krystian Macheta

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ