Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Religia jako ideologia magiczna

Religia jako ideologia magiczna

Wydział Filozofii i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zapraszają 12 grudnia 2016 r. na wykład prof. Konrada Talmont-Kamińskiego pt. Religia jako ideologia magiczna.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, 12 grudnia 2016, godz. 11.00, Gmach Główny KUL, s. GG208.

Religie zawdzięczają swój sukces temu jak łączą cechy ideologii oraz systemów przekonań “magicznych”. Tak jak inne ideologie, motywują zachowanie prospołeczne. Ponieważ ta funkcja nie jest powiązana z prawdziwością przekonań, wszystkie ideologie zmagają z tym,  jak być przekonywującym a jednocześnie chronić się przed potencjalnymi kontrdowodami. Religie w dużej mierze rozwiązują ten problem opierając się na przekonaniach stanowiących poznawcze efekty uboczne, i dzięki temu systematycznie są wywoływane wśród ludzi.

Konrad Talmont-Kamiński jest filozofem analitycznym. Zajmuje się epistemologią, a szczególnie teorią racjonalności, psychologią ewolucyjną. filozofią nauki i filozofią umysłu. Pragmatyzm Peirce’a i wywodzące się z niego naturalistyczne stanowiska mają duży wpływ na jego pracę, która pozostaje pod wpływem aktualnych nauk takich jak psychologia, biologia i kognitywistyka. Studiował w Australii (Uniwersytet Melbourne) i Kanadzie (Uniwersytet Zachodniego Ontario), a doktorat napisał u Profesora Johna Bigelow na Uniwersytecie Monash. Po uzyskaniu doktoratu przeniósł się do Polski, gdzie najpierw pracował w Polskiej Akademii Nauk, a następnie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie.

2016_plakat_a3_talmont-kaminski_
Religia jako ideologia magiczna

Konrad Talmont-Kamiński

 

Zalecana lektura

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ