Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Skąd ptaki wiedzą gdzie są?

Skąd ptaki wiedzą gdzie są?
Skąd ptaki wiedzą gdzie są?

Skąd ptaki wiedzą gdzie są?

Zjawisko sezonowej migracji ptaków budziło od wieków zainteresowanie badaczy przyrody, ale hipotezę o istnieniu  zmysłu magnetycznego u ptaków, który miał być przydatny w nawigacji postawił dopiero w 1859 r. estoński zoolog Aleks von Middendorf (1815-1894). Hipoteza te nie cieszyła się jednak popularnością aż do przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze obserwacyjne i eksperymentalne dowody na to,  że ptaki mają zdolność magnetorecepcji.

W ciągu ostatnich lat zostały przedstawione nowe dowody wspierających tezę, że  ptaki  posiadają wysoko-wyspecjalizowany zmysł kierunku ułatwiający im nawigację w przestrzeni. W popularnych opracowaniach nazywa się tę zdolność poznawczą ptaków zmysłem magnetycznym. Istnieją dwa modele wyjaśniające sposób działania tego zmysłu. Według pierwszego z tych modeli nawigacja jest możliwa dzięki mikroskopijnym kryształkom magnetytu, które zostały odkryte m.in. u gołębi. Drugi model wyjaśnia działanie zmysłu magnetycznego zakładając, że ptaki odczuwają pole magnetyczne  dzięki  pewnym reakcjom chemicznym, które są czułe na zmiany tego pola.

W czasie prezentacji zostaną przedstawione wyniki najnowszych badań rozwijających drugi model działania magnetorecepcji u ptaków i zostanie udzielona odpowiedź na pytanie: czy przedstawione dowody pozwalają zasadnie twierdzić, że ptaki posiadają zmysł magnetyczny?

W ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki zapraszamy na wykład pt.Czy ptaki mają zmysł magnetyczny?, który wygłosi prof. dr hab. Zenon Roskal.

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ