Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Stanisław Lem – futorolog, pisarz, a może kognitywista?

Patryk Matlak

Stanisław Lem jest najbardziej znanym z polskich pisarzy gatunku Science Fiction. Pisał on w czasach, gdy Polska znajdowała się za żelazną kurtyną, gdzie cenzura pozostawała na wysokim poziomie. Mimo wszystko – Lem wielokrotnie w swoich książkach przedstawiał świat jako karykatury komunistycznego wyglądu świata (Cyberiada, Dzienniki Gwiazdowe, Kongres Futurologiczny). Było to zadanie szczególnie trudne, biorąc pod uwagę wcześniej wspomnianą cenzurę.

Stanisław Lem – futorolog, pisarz, a może kognitywista?

Książki i opowiadania tego autora przedstawiają ciekawe problemy – często związane z naszym poznaniem. Zaczynając od problemu wpływu substancji chemicznych na nasze funkcje kognitywne, przedstawionego w Kongresie Futurologicznym, kończąc na wpływie obcych gatunków na nasz umysł, opisanym w Solaris.

W innych dziełach Lema, możemy przeżyć historię poznawania nowych planet oraz pierwszego kontaktu z nowym gatunkiem (Eden, Niezwyciężony). Kontakt ten, nie zawsze może się skończyć pozytywnie, a samo porozumienie może być niemal niemożliwe.

Wszystkich zainteresowanych ciekawostkami związanymi z tym pisarzem – odsyłam do wywiadu przeprowadzonego przez Telewizje Literacką TVL.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ