Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

W pewnym sensie – przeszłość i przyszłość nie istnieją, a istnieje tylko teraźniejszość

W pewnym sensie – przeszłość i przyszłość nie istnieją, a istnieje tylko teraźniejszość

Dla psychologa natomiast teraźniejszość mierzona jest w zależności od obiektu zainteresowania. – Jeśli interesuje nas spostrzeganie bodźców zewnętrznych, to wiemy, że najmniejszą jednostką czasu, jaką nasz organizm potrafi zmierzyć, jest jedna dziesięciotysięczna sekundy. Można powiedzieć, że to najmniejsza jednostka teraźniejszości, jaką możemy wyodrębnić z rzeki czasu – mówił dr Tomasz Witkowski.

Skoro rzeka płynie podobnie jak czas, to czy możemy wyjść z czasu i stanąć obok niego? Jak mierzymy czas i jak można go spowolnić? Czy wreszcie z punktu widzenia fizyki możliwe są podróże w czasie? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której padły m.in. takie pytania.

 

Zapraszamy do wysłuchania Klubu Trójki, który prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Grzegorz Wrochna (fizyk) i dr Tomasz Witkowski (psycholog i pisarz)
Data emisji: 27.11.2016
Godzina emisji: 21.10

Print Friendly, PDF & Email

2 KOMENTARZE

  1. Średni czas reakcji człowieka to 0,3 s. Najlepsi zbliżają się do 0,1 s. W tekście możemy przeczytać, że ,najmniejszą jednostką czasu, jaką nasz organizm potrafi zmierzyć, jest jedna dziesięciotysięczna sekundy”. Jednakże 0,0001 s, czyli 0,1 ms, to trzy rzędy wielkości mniej! Czyżby projekt transhumanistyczny został już zrealizowany:)

  2. W tekście możemy przeczytać, że ,,najmniejszą jednostką czasu, jaką nasz organizm potrafi zmierzyć, jest jedna dziesięciotysięczna sekundy”. Rozumiem, że nie chodzi tutaj o tzw. czas reakcji, który jest przynajmniej o trzy rzędy wielkości większy. Zapewne mowa jest tu o rozróżnialności bodźców. Dwa bodźce oddzielone od siebie czasem mniejszym od 0,1 ms są traktowane przez świadomość jako jeden bodziec. Pisze o tym m.in. Julius Fraser w swojej monografii o czasie (Time as Conflict: a Scientific and Humanistic Study, 1978).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ