Daniel C. Dennett – Czy homary mają wolną wolę?

RSSS

Kiedy:
20 Październik 2017@19:00 – 21:30
Gdzie:
Plac Teatralny 1, Lublin, Polska

PIONIERZY – rozmowy o granicach wyobraźni Cykl filmów autorstwa Karola Jałochowskiego To wyjątkowy projekt łączący różne dziedziny sztuki z nauką. „Pionierzy” są cyklem dokumentalnym, związanym z najwybitniejszymi i najbardziej nieortodoksyjnymi uczonymi, którzy mieli odwagę, by kwestionować współczesne paradygmaty. W pierwszym spotkaniu udział weźmie prof. Daniel C. Dennett. Pionierzy. Daniel C. Dennett – Czy homary mają wolną wolę? Daniel C. Dennett z Tufts University jest jednym z najwybitniejszych filozofów umysłu, uważanym za wielkiego reformatora tej dziedziny wiedzy. Od pół wieku poszukuje odpowiedzi na następujące pytania: Czym jest świadomość? Czym jest wolna wola? Czy wiara jest fenomenem naturalnym? Jakie są korzenie irracjonalizmu? Do intymnego spotkania z filozofem dochodzi w jego domu na północy Nowej Anglii. https://www.youtube.com/watch?v=vg2T-z_pYtU Po filmie spotkanie z udziałem Daniela Dennetta, dr. Mateusza Hohola (UJ) i Karola Jałochowskiego poprowadzi prof. Paweł Frelik (UMCS) Ścieżkę dźwiękową do filmu na żywo stworzy znakomity kompozytor i kontrabasista, Jacek Mazurkiewicz. A podczas rozmowy zobaczymy eksperyment artystyczno-naukowy w jego wykonaniu. Zapraszamy do Sali Kinowej Centrum Spotkania Kultur na projekcje filmów i dyskuje w których wezmą udział dziennikarze tygodnika Polityka oraz artyści i naukowcy. W ramach projektu będą Państwo również świadkami eksperymentu artystyczno-naukowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny z wejściówkami, do odebrania w kasie Centrum Spotkania Kultur. Filmowe spotkania odbywają się w ramach Salonu POLITYKI. Emocje związane z odkrywaniem i testowaniem nowych teorii; pasja każąca pozostawać w kontrze wobec środowiska, wobec dogmatu “publikuj albo giń”; radości i smutki związane z poznawaniem niepoznanego – o tym właśnie opowiadają „Pionierzy”. Ten zainicjowany przed paroma laty projekt produkowany jest przez tygodnik POLITYKA, pod patronatem Centre for Quantum Technologies w Singapurze. Jego pomysłodawcą i twórcą wszystkich filmów jest Karol Jałochowski, dziennikarz naukowy tygodnika, stypendysta National University of Singapore, laureat nagrody Grand Press. Wspólnie z Karolem Jałochowskim i prof. Pawłem Frelikiem (UMCS) stworzyliśmy cykl debat i dyskusji wokół takich tematów jak czas, kosmos, sztuczna inteligencja, przypadek czy kreatywność. Pierwsze spotkanie 20 października z udziałem Daniela Dennetta, światowej sławy filozofa przyrody, jednego z bohaterów cyklu „Pionierzy”.