Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Zasada pełności bytu i poszukiwania pozaziemskiej inteligencji

roskal_2014_1

Zasada pełności bytu i poszukiwania pozaziemskiej inteligencji

Cały ten widzialny świat wcale nie jest jedynym w przyrodzie i należy przyjąć, że w innych obszarach Wszechświata znajdują się inne ziemie z innymi ludźmi i innymi zwierzętami – pisał w De rerum natura Lukrecujsz (Titus Lucretius Carus, ok. 100 przed Chr. – ok. 50 przed Chr.).

Albert Wielki

  • Istnieje wiele światów czy tylko jeden? To jeden z najbardziej wzniosłych i ważnych problemów w badaniach nad przyrodą (pisał ok. 1260 r.)

Giordano Bruno

  • Istnieją niezliczone słońca, niezliczone ziemie, które krążą wokół swoich słońc, podobnie jak siedem naszych planet krąży wokół naszego Słońca… Na tych światach mieszkają żywe istoty.

Immanuel Kant

  • Świat roślinny i zwierzęcy poszczególnych planet zbudowany jest na bazie materiałów, których jakość zależna jest od odległości od Słońca, w związku z tym mieszkańcy Ziemi i Marsa mieli prezentować znacznie niższy poziom inteligencji niż mieszkańcy Wenus i Merkurego.

Camille Flammarion

  • Twierdzenie, że nasza planeta jedynym jest światem zaludnionym, ponieważ świat zaziemskie wyglądają inaczej, nie jest godne człowieka, a tem mniej filozofa. […] nauka o mnogości światów stanowi uzupełnienie i uwieńczenie astronomii.

 

 

Więcej w prezentacji prof. Zenona E. Roskala pt. Zasada pełności bytu i poszukiwania pozaziemskiej inteligencji [Roskal_SETI].

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ