Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Czy życie powstało w kominie? Współczesne koncepcje początku życia

sn-originH
Czy życie powstało w kominie? Współczesne koncepcje początku życia
Dotychczas moim studentom pokazywałem slajdy z najstarszymi skamieniałościami z Chert Apex, które są datowane na 3,46 mld lat temu. Ale… 31 sierpnia 2016 r. ukazała się bardzo interesująca publikacja, o tym, że na Grenlandii udało się znaleźć (i potwierdzić, że nie są to artefakty!) jeszcze starsze skamieniałości. Bakteryjne skamieniałości z Grenlandii datowane są na 3,7 mld lat temu. Imponujące.
Okazuje się zatem, że już we wczesnej fazie ewolucji Ziemi nasza planeta, która ma ok. 4,56 mld lat, była “skolonizowana” przez żywe organizmy…

Ale jak zaczęło się życie na Ziemi? Czy życie powstało w kominie?

Najczęściej omawiane w literaturze przedmiotu grupy hipotez i teorii pierwotnego metabolizmu (np. teoria chemoorganoheterotrofów Oparina i różnej jej wersje oraz replikacyjna hipoteza świata RNA etc.) mają stosunkowo słabą cechę wspólną – konieczność uzyskania odpowiednich minimalnych stężeń wyjściowych reagentów. Szybkość (i prawdopodobieństwo) reakcji chemicznej zależy bowiem od stężenia substratów, a zależność ta ma charakter wprost proporcjonalny. Hipotezy o chemoorganoheterotroficznej naturze protobiontów, niskie stężenia reagentów, jak i inne trudności w rekonstrukcji ewolucji prebiotycznej zmuszają do poszukiwań „alternatywnych” źródeł materii organicznej w ramach badań astrobiologicznych (np. w materii pozaziemskiej – w przestrzeni międzygwiazdowej, na powierzchni komet i innych planet etc.). Badania ekstremofili i kominów hydrotermalnych dostarczają z kolei interesujących danych nt. możliwych warunków syntezy prebiotycznej.
Będę argumentował na rzecz tezy, iż istotny udział w powstaniu metabolizmu protobiontów miały istniejące wyraźne gradienty geofizyczne i geochemiczne, a sam metabolizm hipertermofilnych chemolitoautotrofów pojawił się niejako z konieczności – w konsekwencji istnienia tych gradientów.

W ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki zapraszamy na wykład dra Andrzeja Zykubka pt. Czy życie powstało w kominie? Współczesne koncepcje początku życia.

Wtorek, 20 września 2016 r., godz. 10.00, sala GG213.

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ