Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Neuron różany – nowy rodzaj komórki mózgowej

Nieznany wcześniej typ komórki nerwowej wykryli w mózgu człowieka badacze ze Stanów Zjednoczonych i Węgier. Wiele wskazuje na to, że komórka jest unikalna dla rodzaju ludzkiego – czytamy na łamach „Nature Neuroscience”.

Neuron różany – nowy rodzaj komórki mózgowej

Ze względu na fakt, że komórka przypomina z wyglądu owoc dzikiej róży, specjaliści z Instytutu Nauk o Mózgu im. Allena (USA) oraz Uniwersytetu w Segedynie (Węgry) nazwali ją neuronem różanym. Badacze ustalili, że nowa komórka zalicza się do grupy neuronów hamujących. Przypuszczają, że pełni ona w mózgu bardzo wyspecjalizowaną funkcję.

Co ciekawe, neurony różane występują prawdopodobnie tylko u ludzi – na próżno szukać ich u myszy lub innych zwierząt laboratoryjnych. Skłania to do podejrzeń, że stanowią one wyjątkowy element układu nerwowego człowieka lub wszystkich ssaków naczelnych.

Do wykrycia neuronów różanych doszło w laboratorium Uniwersytetu w Segedynie podczas wnikliwego badania próbek zewnętrznej warstwy tkanki mózgowej pobranych pośmiertnie od dwóch 50-kilkuletnich dawców.

Pracownicy uniwersytetu w ramach porównywania kształtów i właściwości elektrycznych poszczególnych komórek doszli do wniosku, że istnieje grupa neuronów o specyficznym kształcie, która tworzy połączenia z określonym typem komórek nerwowych – neuronami piramidowymi – znajdującym się w innej części kory mózgowej.

W tym samym czasie naukowcy z Instytutu Nauk o Mózgu im. Allena we współpracy ze specjalistami z Instytutu Badań Genetycznych im. J. Craiga Ventera (USA) zaobserwowali w mózgu człowieka komórki o nietypowym zestawie genów.

Obie grupy szybko zorientowały się, że za pomocą różnych metod badają ten sam typ komórek – neurony różane. Wkrótce badacze połączyli siły.

W najbliższej przyszłości naukowcy planują poszukać neuronów różanych w innych rejonach mózgu człowieka i zbadać ich rolę w rozwoju chorób neurologicznych.

Specjaliści sygnalizują również, że dotychczasowe modele badania chorób neurologicznych są niewystarczające, gdyż wykorzystywane w nich zwierzęta nie posiadają kompletnego zestawu neuronów.

Transcriptomic and morphophysiological evidence for a specialized human cortical GABAergic cell type
Transcriptomic and morphophysiological evidence for a specialized human cortical GABAergic cell type

Więcej informacji na temat badania znajdziemy pod adresem: http://dx.doi.org/10.1038/s41593-018-0205-2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ