Absolwent Wydziału Filozofii ks. dr Miłosz Hołda Laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską

baner_wydarzenie_holda

Miło nam poinformować, że absolwent Wydziału Filozofii KUL ks. dr Miłosz Hołda został tegorocznym Laureatem nagrody przyznawanej przez Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się rozprawę doktorską pt.: Epistemologiczne argumenty za istnieniem Boga. Próba teistycznego uprawomocnienia poznawczych roszczeń nauki. Obrona rozprawy doktorskiej odbyła się na Wydziale Filozofii KUL w dniu 17 kwietnia 2013 r. Promotorem rozprawy jest dr hab. Jacek Wojtysiak, prof. KUL, który jest m.in. wykładowcą na kierunku kognitywistyka.

Praca prezentuje analizę pięciu argumentów na rzecz teizmu. Jak mówi laureat – Nauka uważana jest za szczególnie wartościowy sposób zdobywania wiedzy. Aby jednak można było uprawiać naukę, trzeba poczynić pewne założenia, jak choćby to, że świat jest racjonalny i daje się poznawać czy też, że metody naukowe dają nam lepszy dostęp do wiedzy niż inne metody jej zdobywania. Te założenia mają charakter epistemologiczny, czyli inaczej: poznawczy. Nauka to zakłada, ale nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy te założenia są słuszne, nie potrafi ich obronić. Kiedy spojrzy się na naukę “filozoficznym okiem” widać wyraźnie wszystkie te założenia i tylko filozoficznie można ich bronić. Nie brakuje dziś zwolenników tezy, że ostatecznym wyjaśnieniem wszystkich tych założeń jest szeroko pojęta “natura”, że aby odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nauka działa – wystarczy odwołać się do świata. W pracy bronię tezy, że tego typu wyjaśnienia nie są wystarczające. Aby usprawiedliwić założenia nauki, trzeba przyjąć istnienie Boga, który stworzył świadome byty i umieścił je w świecie otwartym na nasze poznawcze wysiłki, w świecie, który chętnie z nami “współpracuje, jeśli tylko stawiamy mu mądre, wyrażone w języku nauki pytania”.

Laureat pracuje w parafii św. Trójcy w Jędrzejowie, jego pasją jest filozofia i muzyka. Prowadzi założony przez siebie zespół muzyki chrześcijańskiej Bardzo Nam Miłosz.

photo: http://www.adamwalanus.pl/2014/tischner25/index.html

Księże Doktorze, serdecznie gratulujemy!