Chcesz wiedzieć jak działa metoda EEGBiofeedback?
Chcesz wiedzieć jak działa EEGBiofeedback ?
W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli tzw. „bycie fit”. Ludzie chętniej podejmują rozmaite aktywności fizyczne, aby zadbać o swoje zdrowie i ciało. Czy równie chętnie dbają oni o sprawność swojego mózgu? Czy usprawnianie swoich zdolności poznawczych jest mniej istotne, aniżeli sprawne ciało?
Mózg jest niesamowitym organem, którego rozwój niejednokrotnie zaniedbujemy. Rozwiązywanie łamigłówek, czytanie książek… Po co tracić czas na takie aktywności? Może jednak warto poznać lepiej swój mózg i korzyści płynące z jego rozwoju…
Narząd ten składa się z dwóch półkul. Lewa odpowiadająca m.in. za logikę, rozum, słowa, intelekt, naukę (myślenie matematyczne). Prawa natomiast obejmuje kreatywność, twórczość, wyobraźnię, myślenie obrazami (sztuka, muzyka, taniec).
W każdym mózgu generowane są fale mózgowe (elektryczne fale). Dominacja poszczególnych składowych fal zmienia poziom świadomości (stan nieświadomy, podświadomy itp.).
Występowanie rytmu EEG wskazuje na wykonywanie przez mózg jakiejś działalności przy jednoczesnym, zsynchronizowanym zaangażowaniu milionów komórek. Możemy wyróżnić następujące pasma częstotliwości fal:
- pasmo delta
- pasmo theta
- pasmo alfa
- pasmo beta.
Każda częstotliwość może być prawidłowa lub nieprawidłowa. Wpływ na to może mieć wiele czynników, jak np. wiek człowieka.
EEG (Elektroencefalografia) jest badaniem, które obrazuje czynność mózgu na podstawie aktywności komórek nerwowych kory mózgowej.
EEGBiofeedback to metoda, która zwiększa skuteczność naszego mózgu. Poprzez wielokrotne powtarzanie treningów ma na celu wprowadzenie stałych zmian w aktywności mózgu oraz ich świadomej kontroli. Przy użyciu zestawu komputerowego z dwoma monitorami, jest obrazowana i modulowana czynność bioelektryczna mózgu. Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym a czynnością neurofizjologiczną mózgu osoby biorącej udział w ćwiczeniach mózgu EEGBiofeedback.
Zastosowanie EEGBiofeedback ma szeroki zasięg. Metodę tę wykorzystuje się u osób zdrowych w celu szybszej nauki, polepszenia koncentracji, pamięci i uwagi, pozytywnie wpływa na twórczość, osiąganie wyższych wyników m.in. w sporcie, muzyce, nauce języków obcych. Dodatkowo wpływa na redukcję i kontrolę stresu, pozwala na wyciszenie i relaksację. Ponadto EEGBiofeedback stosuje się u dzieci i młodzieży z problemami w szkole, aby polepszyć ich wyniki w nauce, przy dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, czy przy zaburzeniach koncentracji uwagi oraz zaburzeniach zachowania (np. nadpobudliwość psychoruchowa, impulsywność, lęki, agresja). Metoda EEGBiofeedback ma zastosowanie również u osób dorosłych z zaburzeniami snu, stanami lękowymi, natręctwami, depresją, przewlekłymi bólami głowy, uzależnionych oraz z zespołem przewlekłego zmęczenia i przewlekłego stresu.
W piątek 11 maja 2018 roku, odbędą się warsztaty zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL, które poprowadzi Marta Kaciuba pracownik Institute of Biofeedback and Noo-psychosomatics
Więcej o wydarzeniu na fb: Warsztaty EEGbiofeedbeck
Bibliografia
- Bosak, M., (2017). Atlas elektroencefalografii. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Moss, D., McGrady, A., Davies, T. C., Wickramasekera, I. (red.). (2003). Podręcznik medycyny umysłu i ciała w podstawowej opiece zdrowotnej. Biofeedback Polska.
- Thompson, M., Thompson, L. (red.). (2003). Neurofeedback. Wprowadzenie do podstawowych koncepcji psychofizjologii stosowanej. Wydawnictwo Biomed Neurotechnologie.
Metoda coraz bardziej popularna w Polsce, więc warto o niej mówić. Ja miałem zaburzenia snu i po kilku sesjach w biofeedback w lublinie problemy stały się mniej uciążliwe. Planuję kontynuować terapię, żeby całkiem pozbyć się zaburzeń snu.