Czy doświadczenia z wczesnego życia kształtują genom neuronowy?
Mózg nieustannie się zmienia w odpowiedzi na różnorakie ekologiczne doświadczenia.
Zgromadzenie dowodów z badań na zwierzętach i ludziach sugeruje, że na rozwój i zachowanie mózgu mają wpływ doświadczenia z wczesnego życia.
Czy doświadczenia z wczesnego życia kształtują genom neuronowy?
Opracowano kilka fascynujących modeli eksperymentalnych, aby zbadać wpływ na mózg wczesnych doświadczeń życiowych takich jak stres, ekspozycja na toksyny, dostępność składników odżywczych, przeciwności i jakość opieki matek. Choć związek między genami i środowiskiem w mózgu oraz to, jak wpływają one na nasze zachowanie badano od dawna wciąż nie było jasne czy genom poszczególnych komórek mózgowych może być zmieniony przez czynniki środowiskowe.
Jeśli tak, jakie rodzaje zmian genetycznych mogą uzewnętrzniać się w organizmie? Jakie są molekularne podstawy tej genetycznej różnorodności? Jakie są efekty fizjologiczne? Wreszcie, czy doświadczenia z wczesnego życia kształtują genom neuronowy?
Zespół pod kierunkiem Tracy A. Bedrosian zbadał jedną z opisanych możliwości, tzn. w jaki sposób genomy neuronalne mogą wykazywać plastyczność w odpowiedzi na czynniki środowiskowe we wczesnym okresie życia. Tym samym dostarczył przekonujących dowodów na wpływ wczesnej opieki matczynej na genomy neuronów.