Czy kruki i szympansy potrafią liczyć?

lfn2014_banner_prez6Aby poczuć się, jak nasi studenci nie trzeba czekać do przyszłego roku akademickiego. Kognitywistyczne smaczki znajdziecie na Lubelskim Festiwalu Nauki. Na początek pytanie “Czy kruki i szympansy potrafią liczyć?” Ktoś zna odpowiedź?

Rozpoznawanie liczby elementów w jakimś zbiorze może być sprawą życia i śmierci. Tak przynajmniej uważają badacze zdolności numerycznych zwierząt, a nie tylko nauczyciele matematyki. Wyniki badań nad tymi zdolnościami u zwierząt pozostawiają spory margines do dyskusji: do ilu zwierzęta potrafią liczyć, czy potrafią szacować wielkość zbiorów, czy posługują się dziwną cyfrą zero, czy można ich nauczyć abstrakcyjnych symboli liczb, czy – a jest to sprawa najważniejsza – zwierzęta rzeczywiście liczą, to znaczy myślą o stopniowo wzrastających liczbach, które mają reprezentować rzeczywiste obiekty w środowisku.

Zapraszamy na wykład prof. Zbigniewa Wróblewskiego!