Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Granice wolności. Jaką władzę ma nasz mózg?

Od wieków ludzie zadają sobie pytanie o naturę i pochodzenie ludzkiej wolności. Dlaczego to pytanie jest tak istotne w kontekście ludzkiej ewolucji? Gdzie leżą granice naszej wolności? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa ludzki mózg? Ludzie często popadają w zaniepokojenie słysząc, że są przez jakieś zewnętrzne bądź wewnętrzne siły zdeterminowani. Potrzeba wolności wśród ludzi jest tak silna, że nie raz pragnienie jej prowadzi do wręcz heroicznych czynów czy poświęceń. W czym tkwi sedno tej wartości? 

Granice wolności. Jaką władzę ma nasz mózg?

Książka, o której będzie mowa nie dotyczy ściśle pytań o wolność. Jednakże porusza kwestię nadrzędności naszego mózgu w podejmowaniu różnorakich decyzji życiowych. Dzisiaj ciężko jest mówić o naukowych zagadnieniach w sposób łatwy i przyjemny, jednak Profesorowi Jerzemu Vetulaniemu nie sprawia to najmniejszej trudności.

Jerzy Vetulani w słynnej książce pt. „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” stara się odpowiedzieć miedzy innymi na następujące pytania:

  • Gdzie tkwi dobro człowieka, a gdzie zło?
  • Co odróżnia nas od zwierząt?
  • Po co nam emocje?
  • Czy normy etyczne u polityków są zaniżone?
  • Czy pornografia rzeczywiście szkodzi?
  • Czy marihuana ma właściwości lecznicze?
  • Czemu tak lubimy jeść, a nawet się opychać?
  • Czy starzenie się jest nie do uniknięcia?
  • Czy w mózgu znajdziemy kiedyś odpowiedź na pytanie, czy Bóg istnieje?

To tylko nieliczne z pytań, na które autor udziela odpowiedzi w wywiadzie z Marią Mazurek.
Na samym początku słów kilka o autorze:

Jerzy Adam Vetulani (ur. 21.01. 1936-07.04.2017) jeszcze do niedawna był jednym z najbardziej znanych polskich psychofarmakologów, biochemików, neurobiologów. Był profesorem nauk przyrodniczych, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Za życia licznie odznaczony i wyróżniony między innymi otrzymał: (1972, 1977) Nagrodę Sekretarza Naukowego PAN, (1986) Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika; (2003) Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt dorobku naukowego; (2007) członek honorowy Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego; (2017) członek honorowy Oxford Neurological Society i wiele innych, których nie sposób wymienić.

Jeśli jesteś w zagadnieniach neuronauk wybitnym laikiem, ta książka jest doskonałym początkiem pozwalającym zagłębić się w tę skomplikowaną tematykę. Napisana jest niebywale prostym językiem, każdy przeciętny czytnik, nawet najmniej zorientowany w tematyce neurobiologicznej, nie będzie miał najmniejszego problemu, ani trudności z jej zrozumieniem.
Pewnie każdy z nas zadał sobie, chociaż raz w życiu pytanie: po co tak w ogóle potrzebny nam mózg? Sam autor o mózgu pisze: Gdyby ludzki mózg był tak prosty, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy tak głupi, że nie zrozumielibyśmy go i tak.

Jeszcze nie?! To może czas to zmienić? Z góry ostrzegam, że jeśli już sięgniesz po tę książkę, to musisz zarezerwować sobie minimum godzinę, bo Twoje czytanie nie zakończy się na pierwszej stronie.

Dane bibliograficzne:
Tytuł: Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg,
Autor: Jerzy Vetulani
Współpraca: Maria Mazurek (dziennikarka)
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 185

ZOSTAW ODPOWIEDŹ