Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?

Frans de Waal to wybitny uczony holenderski, który pracuje w Ameryce, prymatolog (badacz naczelnych), według „Timesa” – „jedna ze stu osób, które kształtują nasz świat”. W jaki sposób? De Waal szuka tego, co nas łączy ze zwierzętami.

Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?

Według niego niepotrzebnie wbijamy się w dumny, wręcz arogancki antropocentryzm. Świadomość jest – powiada de Waal – jak plaża usypana przez ocean ewolucji. Owszem, jesteśmy gdzieś na jednym z najwyższych miejsc tej plaży, ale właściwie czemu ma służyć nieustanne tropienie „tego, co uczyniło z nas ludźmi”? De Waal szuka tych „ludzkich” cech i zdolności u zwierząt (zresztą, nie tylko u naczelnych!): narzędzia, kultura, teoria umysłu, samokontrola, samoświadomość, przewidywanie przyszłości…
W „Klubie Trójki” będziemy rozmawiać o książce de Waala „Bystre zwierzę” opatrzonej interesującym podtytułem: „Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt”. No, właśnie…

W dyskusji udział wezmę filozof i kognitywista Łukasz Kwiatek (Centrum Kopernika), dr Mateusz Hohol, kognitywista (PAN) oraz filozof przyrody dr Łukasz Lamża.

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Trzecim Programie Polskiego Radia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ