Kant, Bocheński, Arystoteles i James na tegorocznej maturze z filozofii. Publikujemy arkusz egzaminacyjny
9 maja 2018 r. odbył się egzamin maturalny z filozofii. Filozofię zdawało 1182 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Egzamin rozpoczął się o godz. 14.00 i trwał 180 minut.
Kant, Bocheński, Arystoteles i James na tegorocznej maturze z filozofii. Arkusz egzaminacyjny
filozofia_matura_arkusz_2018.pdf
Jednym z elementów egzaminu była analiza tekstu Immanuela Kanta pt. Uzasadnienie metafizyki moralności.
- Na podstawie pierwszego akapitu tekstu Immanuela Kanta wyjaśnij, co to znaczy, że dana rzecz jest dobra w sposób ograniczony.
- Podaj własny przykład rzeczy, która jest dobra w sposób ograniczony (zgodnie z rozumieniem Immanuela Kanta).
- Wyjaśnij pojęcie dobrej woli, wykorzystując pojęcie obowiązku.
- Wskaż podobieństwo oraz różnicę pomiędzy postępowaniem kupca działającego zgodnie z obowiązkiem i postępowaniem kupca działającego z obowiązku.
- Podobieństwo: …
- Różnica: …
- Czy – zgodnie z tekstem Immanuela Kanta – działalność charytatywna człowieka, który ma do niej wrodzoną skłonność, przejawi prawdziwą wartość moralną? Uzasadnij swoją odpowiedź.
- Na podstawie tekstu Immanuela Kanta oraz własnej wiedzy z zakresu historii filozofii, wskaż jedną różnicę między miłością praktyczną w ujęciu Immanuela Kanta a miłością w ujęciu Platona.
- Zbuduj schemat logiczny – przełóż poniższe zdanie języka naturalnego na zdanie języka klasycznego rachunku zdań, zawierające wyłącznie zmienne zdaniowe, funktory i nawiasy.
- Jeśli Jan jest rzetelnym kupcem lub Jan jest przezornym kupcem, i Jan nie jest rzetelnym kupcem, to Jan jest przezornym kupcem.Posługując się metodą zero-jedynkową, sprawdź, czy poprawnie utworzony schemat jest prawdą logiczną.
- Przeczytaj poniższe zdania.
- Zdanie 1.: Wiedza przyrodnicza opiera się na empiryzmie.
- Zdanie 2.: Materialista to filozof, który ma naturę cielesną.
- a) Nazwij błąd językowo-logiczny zawarty w obu zdaniach.
- b) Popraw każde zdanie tak, aby nie zawierało błędu.
Kolejne zadania dotyczyły analizy fragmentów następujących tekstów:
- Józef Maria Bocheński – Ku filozoficznemu myśleniu
- Arystoteles – Metafizyka
- William James – Pragmatyzm.
Zadanie 15 brzmiało natomiast tak:
Napisz wypracowanie na jeden z poniższych tematów.
- Temat 1. Arystoteles w swoich rozważaniach o przyjaźni napisał, że jest ona cnotą lub czymś z cnotą związanym. Odwołując się do wybranych przez siebie poglądów filozoficznych, rozważ, czy istnieje konieczny związek między przyjaźnią a cnotą.
- Temat 2. Czy ludzki umysł jest „niezapisaną tablicą”? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do wybranych przez siebie poglądów filozoficznych.
Kto z Państwa podjąłby się odpowiedzieć na te pytania maturalne?
Przypomnijmy, że każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z tzw. przedmiotów do wyboru. Maksymalnie może ich wybrać sześć. Abiturienci muszą przystąpić też do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Na przedmiotach dodatkowych nie określa się progu zdawalności. Dzisiejszego egzaminu z filozofii nie można więc nie zdać. Wynik liczy się jednak przy rekrutacji na studia.
Matury pisemne zakończą się 23 maja, a ustne – 25 maja. Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 3 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać egzaminy dopiero za rok.