Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Krótki wpis o technologii łańcucha bloków – Blockchain

 

Sztuczna inteligencja 7 520 000 wyników w Google

Artificial intelligence 733,000,000 wyników w Google

Bitcoin 698 000 000 wyników w Google

Blockchain 155 000 000 wyników w Google

 

Czym są te wszystkie modne hasełka?

Co je łączy?

 

Zapewne myślisz “eee tam te wszystkie slogany obchodzą mnie tak samo, jak ostatni śnieg”. A co jeśli powiem Ci, kto pierwszy ten wygra bardzo dużo? Nic bardziej ..? mylnego? Nic bardziej co? 😀

 

Algorytmy sztucznej inteligencji koegzystują z nami i to już od dość “dawna”. Mimo, że zapewne większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to właśnie one karmią się danymi na nasz temat i podsuwają nam treści pasujące do naszego awatara kreowanego w social mediach.. 

Wiemy już czym jest sztuczna inteligencja 😉 to teraz przejdźmy do kolejnych istotnych zagadnień.. Czym jest blockchain? O co chodzi z Bitcoinem i na czym on polega? Na pewno większość z nas słyszała o nim wiele i nie raz poruszył on naszą wyobraźnię. 

Tak więc, blockchain to w bardzo prostych słowach technologia, na której oparte są kryptowaluty. 

Rodzi się pytanie: “ no ok, ale co to ma wszystko ze sobą wspólnego?”. Otóż ma i to dużo, baaaardzo duuuużo.

 

DAO, czyli zdecentralizowana autonomiczna organizacja to pewien rodzaj rozwiązania zbudowanego w oparciu o technologię blockchain. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii blockchain, czym jest DAO, Smart Contracts (Inteligentne Kontrakty), Oracles (Wyrocznie) oraz usłyszeć co nieco na temat połączenia ekosystemu ze sztuczną inteligencją, to zapraszam serdecznie na moją krótką prezentację podczas sesji studencko-doktorskiej podczas konferencji “Czas na Umysł 3.0”, organizowanej przez Koło Studentów Kognitywistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Data wystąpienia to 19 marzec, piątek – planowana godzina to 18:00. Zachęcam również do zapoznania się z agendą wydarzenia, znajdującą się pod linkiem na końcu wpisu oraz do uczestniczenia w innych interesujących wykładach.

 

 

Wracając do meritum tego wpisu… Swoją przygodę z kryptowalutami i technologią blockchain rozpocząłem, gdy jednostka BTC była ceniona coś w okolicach 200-300 zł. Zainteresował mnie potencjał do zarabiania oraz kosmiczne tempo wzrostu, czyli te same powody, które przyciągają ogół ludzi. Przez kolejne lata śledziłem rynek, a także czytałem o technologii, stąd mogę przyznać, że decentralizacja (hmm o decentralizacji muszę napisać w jakimś oddzielnym artykule, interesujący temat i jakże przydatna wiedza) rozpoczęła się razem z Bitcoinem. Następnie powstało Ethereum i nastał czas blockchain. Pierwszy atak Bitcoina na 10 000 USD i niektórzy eksperci mówili to tylko tymczasowa moda, jedna fala rozbije się i będzie po Bitcoinie i kryptowalutach. Potem przyszedł czas na kolejne fale, rynek kryptowalut znacząco rósł i marginalnie spadał, oczywiście niektórzy “eksperci” twierdzili “to tylko tymczasowa moda”,  “kryptowaluty, Bitcoin hee, a co to na co to komu, dlaczego? komu to potrzebne?”. I tak przechodziły mniejsze fale, większe fale. W końcu pękła tak zwana bańka ICO (Initial Coin Offering) przed świętami Bożego Narodzenia 2017. Świat obeszło pytanie czy kryptowaluty się skończyły? Wielu twierdziło, że.. tak. Czy mieli rację..? Oczywiście, że nie! Moim skromnym zdaniem, kryptowaluty są silniejsze i mają większy potencjał niż pieniądze fiat, od których wraz z czasem coraz bardziej się odchodzi. 

Obecnie świat finansowy staje na głowie. Zerowe stopy procentowe, zewsząd centralne substytucje, rajdy na rynkach giełdowych, a z drugiej strony banki i instytucje państwowe, które coraz bardziej inwestują w DeFi (na końcu podsyłam kilka interesujących linków). Dlaczego? Jeszcze tak niedawno Bitcoin nie miał wartości, a ludzie go kupujący byli postrzegani za co najmniej – niemądrych.

Najwięksi gracze w końcu zrozumieli co będzie stanowiło podwaliny pod nową gospodarkę i coraz śmielej sobie poczynają na rynku środków cyfrowych. Mimo tego, że blockchain może dać ludziom niezależność i wolność od systemu, może też ich bardziej skrępować. Wiele państw na świecie już pracuje nad wprowadzeniem swoich walut cyfrowych opartych o technologię blockchain. Chiny zaczynają właśnie testy swojego rozwiązania, rząd Stanów Zjednoczonych razem z Uniwersytetem Technicznym w Massachusett (MIT) do wakacji chce przedstawić projekt centralnej waluty USA.

Czy narzucenie centralnych rozwiązań kryptograficznych będzie dobre? Moim zdaniem tak, ale tylko dla władzy, dla zwykłych ludzi niekoniecznie…

 

Jeszcze raz serdecznie zapraszam na konferencję.

Do zobaczenia!

 

 

Linki:

Czas na Umysł 3.0 – https://umysl.kul.pl/czas-na-umysl-3-0-program/ 

DeFi –  https://bitcoin.pl/defi-czyli-zdecentralizowane-finanse-jak-mozesz-na-nich-skorzystac/

Ruchy państw w zdecentralizowane finanse – https://www.pb.pl/kryptowaluty-wchodza-pod-kontrole-panstw-1102426 

 

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ