Mózg Einsteina
Od lat naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie na czym polegała niezwykłość mózgu fizyka. Czy posiadał jakieś cechy neuroanatomiczne, które mogły umożliwić mu stworzenie teorii względności?
Mózg Einsteina
Einstein zmarł w 1955 roku w wieku 76 lat. Tuż po śmierci patolog z Uniwersytetu Princeton Thomas Harvey przeprowadził sekcję zwłok Einsteina; mózg Einsteina został sfotografowany i podzielony na 240 kawałków… Przez następne lata Harvey był strażnikiem tego organu i starał się odkryć tajemnicę geniuszu Einsteina, badając zakonserwowane fragmenty tkanki mózgowej.
Dopiero w 1999 roku w czasopiśmie The Lancet ukazały się wyniki badania makro- i mikroskopowego mózgowia Einsteina. Pierwsze anatomiczne studium mózgu fizyka zawdzięczamy Sandrze Witelson i wsp. Witelson pracowała z fotografiami Harveya, które stanowią jedyne źródło danych na temat wyglądu mózgu jako całości. Istotnym wnioskiem z obserwacji mózgu Einsteina był obustronny brak wieczka ciemieniowego (operculum parietale), czyli przedniej części zakrętu nadbrzeżnego. Okazało się ponadto, że odpowiadające za funkcje matematyczne i przestrzenno-wzrokowe płaty ciemieniowe noblisty były o 15% szersze od przeciętnych. O dziwo jednak, mózg Einsteina ważył tylko 1230 g, co lokuje go w dolnych „stanach” średniej, mózg przeciętnego mężczyzny waży bowiem ok. 1375 g…
Zdaniem autorów niezwykła inteligencja Einsteina wynikała z…
W ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki we wtorek 20 września 2016 r. zapraszamy na interesujący wykład dra Andrzeja Zykubka pt. Mózg Einsteina (godz. 12.00, sala GG213).
1 KOMENTARZ