O cudach
O cudach
A w czwartkowy wieczór, tuż po zakończeniu VI Jesiennej Konferencji Logiki pt. Logika a nauki o poznaniu polecamy kilka pytań (niekoniecznie związanych z konferencją):
- Czy to prawda, jak pisał Albert Einstein, że: życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko?
- Dlaczego cuda zdarzają się jednym, a innym nie?
- Czy zawsze zdajemy sobie sprawę, że się wydarzyły?
- Czy cuda są nam potrzebne do szczęścia?
- Gdzie jest granica między tym, co zwyczajne, a tym, co cudowne?
Grażyna Lutosławska
W ramach spotkań z cyklu Bitwa o literaturę polecamy debatę O cudach. Prowadzenie: Grażyna Lutosławska, goście: prof. Jadwiga Mizińska, prof. Zbigniew Mikołejko, miejsce Teatr Stary w Lublinie.
Jadwiga Mizińska – profesor w Instytucie Filozofii UMCS w Lublinie. Z wykształcenia pedagog, z zawodu filozof. Zwolenniczka połączenia pedagogiki z filozofią w postaci paidei – sztuki wychowania i samowychowania przez rozmowy istotne oraz literaturę piękną. Twórczyni „warsztatów filozoficznych”, organizatorka „zlotów filozoficznych” jako sposobu uprawiania „filozofii wędrownej”.
Autorka książek filozoficznych, m.in. „Uśmiech Hioba”, „Imiona losu”, „Wina i wybaczenie”, „Podnoszenie iskier”. Głosicielka koncepcji „homo sentiens” – człowieka wrażliwego. Autorka powieści: „Duchy domu”, „Od cudu”, „Zuńczyk”. Wierzy w cudowność świata oraz cuda sprawiane przez ludzi. Wierzy również w moc życzliwego, dobrego i pocieszycielskiego słowa.
Zbigniew Mikołejko – Filozof religii. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Opublikował ponad 800 tekstów – oprócz polskiego, w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim.
Opatrzył posłowiem lub wstępem dzieła wybitnych teologów, filozofów i historyków – Karen Armstrong, Dalaj Lamy, Eugena Drewermanna, Hansa Künga, Jacques’a Le Goffa, Margaret Starbird – jak również głośnych powieści o tematyce religijnej (np. jest autorem posłowia do „Kodu Leonarda” Dana Browna).