Od owcy Dolly do makaków Zhong Zhong i Hua Hua
W chińskim laboratorium narodziły się małpy sklonowane metodą transferu jądra komórkowego. W sumie podjęto aż 79 prób klonowania makaków. Czekano na to ponad 20 lat – od momentu, kiedy w 1996 r. udało się po raz pierwszy sklonować ssaka – słynną owcę Dolly. To miał być początek ery klonowania. Początek drogi, która doprowadzi uczonych do sklonowania… człowieka? Nie, raczej innej małpy.
Od owcy Dolly do makaków Zhong Zhong i Hua Hua
Naukowcy twierdzą, że tego typu eksperymenty to duży krok w badaniach nad ludzkimi chorobami, szczególnie o podłożu genetycznym, w tym niektórych nowotworów i zaburzeń immunologicznych. Zdaniem przedstawicieli chińskiego laboratorium, cytowanego w „The Independent”, w przyszłości będzie można klonować setki małp, zmieniając w nich tylko jeden gen, imitując w ten sposób np. modele chorób genetycznych (i innych przewlekłych) człowieka i podejmując próby eksperymentalnego leczenia.
Eksperymenty z chorobą Parkinsona, w których obecnie używa się setek małp, można by zrobić z zaledwie dziesięcioma klonami, mówi neurobiolog Chang Hung-Chun. ,,Wkrótce technologia klonowania naczelnych zostanie połączona z narzędziami do edycji genów do badania ludzkich zaburzeń genetycznych u mózgów naczelnych. ”
,,Podczas klonowania komórka dawcy może być edytowana przed wstrzyknięciem jej do komórki jajowej. W ciągu roku spodziewamy się narodzin sklonowanych małp, których komórki zostały genetycznie zmodyfikowane w celu modelowania zaburzeń rytmu okołodobowego i choroby Parkinsona. Zainspirowane obietnicą badań, miasto Szanghaj planuje znaczne fundusze na Międzynarodowe Centrum Badań Prymasowskich, które mają zostać oficjalnie ogłoszone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Centrum będzie produkować klony dla naukowców z całego świata. To będzie CERN neurobiologii naczelnych.”
Zastosowana metoda klonowania polega na usunięciu jądra komórkowego z niezapłodnionego oocytu (komórki jajowej) i wszczepieniu jądra z innej komórki – pochodzącej z organizmu jaki chcemy klonować. Jądro można obierać z komórek zarodka, z komórek hodowanych in vitro, a także co najważniejsze w tej metodzie, z dorosłych już osobników. W przypadku Dolly były to komórki pochodzące z wymienia jednej z owiec.
To nie pierwszy przypadek udanego klonowania małpy – w roku 1999 naukowcy stworzyli Tetrę – rezusa. Doszło jednak do tego za pomocą bardzo prostej metody, która tak naprawdę spowodowała poród bliźniaczy – w odpowiednio wczesnym czasie podzielono małpi embrion na dwa, co spowodowało powstanie dwóch identycznych genetycznie organizmów.
Dla pełni obrazu należy dodać, że dziś nie brakuje również osób, które sprzeciwiają się wszystkim metodom klonowania. Niektórzy twierdzą, że takie działania budzą obawy natury etycznej, zbliżając świat do klonowania ludzi.
Makaki przyszły na świat w laboratorium w Szanghaju w Chinach. Zhong Zhong narodził się osiem tygodni temu, a Hua Hua sześć tygodni temu.
A tutaj dla przypomnienia pierwszy sklonowany tą samą metodą ssak – owca Dolly.
źródła:
time.com
http://wyborcza.pl/7,75400,22938791,malpie-klony-z-chin.html
https://www.nature.com/articles/d41586-018-01027-z
http://www.cell.com/cell/abstract/S0092-8674(18)30057-6
Nature 553, 387-388 (2018)