Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Wizualizacja wiedzy

Przez wiele lat myślano, że świat jest skategoryzowany w prosty sposób, a jego odzwierciedleniem miał być tzw. “wielki łańcuch życia”. W tym podziale najwyżej był Bóg, ludzie lepiej urodzeni, a niżej, gatunki zwierząt itp.

Koncepcja “schodów” przeszła w koncepcję drzewa, zwane najstarszym drzewem wiedzy. Drzew używano by pokazać połączenia pomiędzy ludźmi, genealogią, prawem, gatunkami zwierząt. Drzewo stało się metaforą jedności, porządku, ładu, hierarchii i symetrii. Jednakże teraz nie da się pokazać wielu dziedzin nauki na podstawie schematu drzewa, bo jest ono zbyt proste, a obecnie bardzo skomplikowaliśmy wiele dziedzin naukowych czy też zwykłych pojęć.

Wizualizacja wiedzy

Obecnie zmieniliśmy schematy drzewa na schematy sieci. Takie schematy pozwalają nam na połączenie ze sobą wielu elementów bez wchodzenia w interakcję z podobnymi do siebie. Schemat sieci pozwala nam na tą komplikację, możemy za pomocą grafów przedstawiać wiele pojęć np. tych o rozumieniu pracy mózgu, rozumieniu wiedzy. W strukturze pracy możemy zauważyć zmianę ze schematu drzewa w schemat sieci; tym momencie nie patrzymy na ludzi wszystkich razem, tylko na każdego jako na jednostkę. Możemy zauważyć taką samą zmianę struktury w zapisywaniu gatunków. Odkryto bowiem bakterie, które łączą ze sobą wszystkie gatunki. W tym momencie nie nazywa się to drzewo życia, ale sieć życia.

Dowiedzcie się więcej oglądając filmik, który podrzucamy 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ