Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania

Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania

Uroczystą mszą w kościele akademickim społeczność akademicka KUL rozpoczęła 97. rok akademicki. Zgromadzeniu przewodniczył László Német SVD, biskup diecezji Zrenjanin w Serbii. W homilii mi.in. przywołał słowa papieża Franciszka z „Evangelii Gaudium” o dialogu między wiara, rozumem i nauką: „Również dialog między nauką a wiarą jest częścią działalności ewangelizacyjnej, sprzyjającej pokojowi. Scjentyzm i pozytywizm «nie uznają wartości innych form poznania niż formy właściwe dla nauk ścisłych». Kościół proponuje inną drogę, wymagającą syntezy między odpowiedzialnym posługiwaniem się metodami właściwymi naukom empirycznym a innymi dziedzinami wiedzy, jak filozofia, teologia i sama wiara, która wznosi umysł ludzki aż do tajemnicy wykraczającej poza ludzką naturę i inteligencję. Wiara nie obawia się rozumu, ponieważ «światło wiary, jak i światło rozumu pochodzą od Boga» i nie mogą sobie nawzajem zaprzeczać”

Na uroczystą inaugurację nowego 97. roku akademickiego na KULu przybyli m.in. Premier Rządu RP Ewa Kopacz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Mogliore, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, abp Abel Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski, Wielki Kanclerz KUL Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz świata nauki z ośrodków uniwersyteckich z Polski i zagranicy.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z relacją z Uroczystej inauguracji roku akademickiego 2014/15