Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Jak zachowuje się mózg w miłości?

Ewelina Pałka

Dlaczego tak bardzo pragniemy miłości, nawet do tego stopnia, że chcemy za nią umrzeć?

Ludzie na całym świecie miłują się, tańczą z miłości, śpiewają o miłości, piszą wiersze, opowiadania i historie o miłości. Opowiadają o niej mity i legendy. Usychają i więdną, zabijają i umierają. Wszystko to po to aby poczuć się kochanym i kochać.

Helen Fisher potwierdza fakt, że nie istnieje narodowość, która nie znałaby miłości. Przytacza także eksperyment ,w którym spytano studentów o to ” czy kiedykolwiek zostałeś odrzucony przez osobę, którą naprawdę kochałeś?” oraz „czy kiedykolwiek porzuciłeś osobę, która cię naprawdę kochała?”. Według tego badania okazało się, że ponad 95% odpowiadających, zarówno kobiet i mężczyzn, na oba pytania odpowiedziało – „tak”.

Anatomia miłości
Anatomia miłości

Fisher prowadziła wiele badań dotyczących miłości. Jedno z nich polegało na umieszczeniu 32 zakochanych osób w rezonansie magnetycznym i sprawdzeniu aktywności ich mózgu. 17 z nich to szczęśliwie zakochani ludzie, zaś pozostali zostali właśnie porzuceni. Badanie wykazało, że te same układy naszego mózgu działają kiedy jesteśmy zakochani z wzajemnością lub odrzuceni. W momencie porzucenia układ nagrody w mózgu odpowiadający za potrzebę, motywację, pragnienie i skupienie działa silniej gdy nie możemy dostać to czego chcemy czyli w tym przypadku ukochanej osoby. Część mózgu powiązana z analizą strat i zysków prowadzi kalkulacje, uaktywniona, popycha nas do tego by podjąć ryzyko. Aktywniejszy staje się też fragment mózgu odpowiedzialny za głębokie przywiązanie do drugiej osoby.

Helen Fisher jest profesorem antropologii,  pracownikiem  naukowym Indiana University (Instytut Kinseya) oraz  Rutgers University (Wydział Antropologii). Często występuje z wykładami otwartymi nie tylko w swoim kraju, ale i za granicą, oraz w charakterze mówcy. Od wielu lat prowadzi badania naukowe nad miłością, pożądaniem, przywiązaniem i innymi zachowaniami związanymi z tworzeniem związków. DW REBIS spośród jej książek opublikował Dlaczego on? Dlaczego ona? oraz pierwsze wydanie Anatomii miłości.

Aby dowiedzieć się więcej o naszej realnej, jak również, fizycznej potrzebie romantycznej miłości, Helen Fisher i jej zespół badawczy wykonali badania MRI zakochanych osób – i ludzi, którzy właśnie zostali porzuceni.

Zachęcam do obejrzenia wstępnych wyników jej badań a także przebiegu eksperymentów.

Anatomia miłości

Czy miłość romantyczna to wymysł trubadurów i poetów?  A może jej ewolucyjne korzenie sięgają głębiej? Czy kryzys siódmego roku to tak naprawdę kryzys roku czwartego? Czy prawdziwą miłość daje się odkryć za pomocą skanera mózgu? Helen Fisher, ujmując w poetyckie słowa spostrzeżenia antropologa, obnaża wielość światów i epok miłości erotycznej. I dobrze wie, o czym mówi.

Richard Dawkins

Ta książka jest cudowna. Gorliwie zaczytuję się we wszystkim, co wychodzi spod ręki Helen Fisher.

John  Gottman, autor m.in. „Siedmiu zasad udanego małżeństwa”

Nasze rozmowy z Helen Fisher były kluczowe dla zrozumienia klimatu współczesnego romantyzmu. Anatomia miłości – nowe spojrzenie stanowi wspaniałą lekturę dla każdego czytelnika zainteresowanego poznaniem zagadnienia miłości i romantyzmu. Poza tym Helen była na tyle miła, że napisała notkę do naszej książki, bylibyśmy więc skończonymi palantami, gdybyśmy się jej nie odwdzięczyli tym samym. Na szczęście jej dzieło jest fantastyczne i nie musieliśmy się zmagać z żadnym dylematem moralnym.

Aziz Ansari i Eric Klinenberg, autorzy „Modern Romance: Miłość w czasach Internetu”

Pobierz fragment książki (pdf)

  •  AnatomiaMilosci_frg.pdf (308.0 KiB)

http://zwierciadlo.pl/kultura/anatomia-milosci-nowe-spojrzenie-wywiad-z-dr-helen-fisher

 

Autor opracowania: Ewelina Pałka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ