Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Jak mózg decyduje o tym, co jest piękne?

Paulina Iwanowicz

Piękno nas przyciąga

W życiu codziennym można to zauważyć obserwując mężczyzn oglądających się za atrakcyjną kobietą. 🙂 Kiedy mężczyźni patrzą z zachwytem, a inne kobiety z zazdrością, naukowcy próbują dowiedzieć się jakie czynniki decydują o atrakcyjności. Nie można zapominać, że mówiąc o postrzeganiu piękna, mówimy o pracy naszego mózgu. To od niego właśnie zależy, jak postrzegamy atrakcyjność.  Zatem co się dzieje w mózgu kiedy widzimy atrakcyjną osobę?

Zapraszam do obejrzenia prezentacji prof. Anjana Chatterjee:

Atrakcyjność twarzy

Atrakcyjność twarzy była przedmiotem dyskusji i zainteresowania już w starożytności, ale dopiero niedawno naukowcy zaczęli ją badać. Okazuje się, że istnieje szereg własności, które wpływają na atrakcyjność twarzy. Wśród nich wymienia się:

  • przeciętność twarzy
  • wpływ hormonów
  • symetrię.

Symetria

Biorąc pod uwagę ten czynnik, można powiedzieć, że ludzkie twarze nie są idealnie symetryczne. Dodatkowo ta asymetria może się pogłębiać wraz z wiekiem pod wpływem wiotczenia skóry.

Fotograf Alex Johnbeck w swoim projekcie „Both Sides of” postanowił sprawdzić jak wyglądałyby twarze idealnie symetryczne.  Zrobił zdjęcia modelom, a potem z tych portretów stworzył dwa kolejne. Zdjęcie widoczne z lewej strony przedstawia symetryczne odbicie lewej strony twarzy, podobnie zdjęcie z prawej pokazuje odbicie prawej strony twarzy modela. Nie ma więc zdjęcia z naturalnym wyglądem modela.

Czy ten efekt faktycznie zbliża modeli do ideału?

symetryczność twarzy

symetryczność twarzy

Więcej zdjęć i opis projektu na stronie http://alexjohnbeck.com

prof. Anjan Chatterjee

  • neuronaukowiec
  • jego badania dotyczą zagadnień dotyczących poznania przestrzennego i języka, uwagi, neuroetyki i neuroestetyki
  • http://ccn.upenn.edu/chatterjee/

 

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ