Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Nowy grant międzynarodowy

 

2015_baner_permissions_kulickiZ radością informujemy, że międzynarodowy projekt badawczy złożony przez pracowników Wydziału Filozofii do Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven został zakwalifikowany do finansowania.

Projekt pt. Dozwolenia, informacja, dynamika instytucji, nakazy i prawa będzie realizowany we współpracy polsko-niemieckiej NCN/DFG w ramach programu Beethoven. Głównymi autorami projektu po stronie polskiej są dr Robert Trypuz i dr hab. Piotr Kulicki, prof. KUL (kierownik projektu) a po niemieckiej – Olivier Roy z Uniwersytetu w Bayreuth. Projekt został wybrany z prawie 100 projektów z różnych dziedzin szeroko rozumianej humanistyki – w rankingu zajął wysokie 7 miejsce.

Autorom projektu serdecznie gratulujemy sukcesu!

Nowy grant międzynarodowy

Opis projektu w j. polskim

Opis projektu w j. angielskim

Domaganie się realizacji swoich praw albo działanie w oparciu o czyjeś przyzwolenie może generować obowiązek dokonania danego świadczenia ze strony innych osób. Prawo cywilne i międzynarodowe dostarcza przykładów takich zależności (np. wierzyciel ma prawo domagać się od dłużnika świadczenia, a dłużnik ma obowiązek świadczenie spełnić; umowa o wolnym handlu zobowiązuje sygnatariuszy do niewprowadzania protekcjonistycznych przepisów). Zjawisko to można również zaobserwować w sferze moralnej (np. nikt nie powinien naruszać mojego prawa do poszanowania godności).

Celem projektu jest zrozumienie kiedy i w jaki sposób takie relacyjne zobowiązania (“bycie zobowiązanym wobec”) wynikają z relacyjnych norm uprawniających (“bycia uprawnionym wobec”). Realizacja celu nastąpi poprzez analizę konkretnych przypadków prawnych dotyczących tego tematu oraz sformułowanie na ich podstawie formalnej teorii rozumowań normatywnych w oparciu o współczesne narzędzia logiczne. Rezultaty projektu będą stanowić istotny wkład w logikę deontyczną oraz normatywne systemy wieloagentowe (NMAS).

Logika deontyczna, czyli logiczne studium obowiązków i uprawnień, od dawna bada związki między prawami i obowiązkami. Zwykle relacja między nimi jest rozumiana odmiennie. Głosi się, że nakazy implikują uprawnienia lub, że uprawnienia wyznaczają “przestrzeń” w granicach której mogą być wydawane nakazy. Jednakże dynamicznemu generowaniu zobowiązań przez prawa i uprawnienia poświęcono stosunkowo niewiele uwagi. Projekt wypełni tę lukę, koncentrując się na trzech podstawowych aspektach zobowiązań powstałych z dozwoleń i uprawnień.

Po pierwsze, będziemy badać, jak dozwolenia mocne (uregulowane przez prawo) generują zobowiązania i porównamy je z dozwoleniami słabymi (rozumianymi jako brak zakazów). Po drugie, będziemy rozważać, jak uprawnienia i dozwolenia wydane przez organy prawne wysokiego szczebla powodują powstanie obowiązków w podległych im podmiotach niższego szczebla. Wreszcie będziemy studiować niemonotoniczny charakter obowiązków wynikających z pozwoleń. Obowiązki generowane z praw i uprawnień są kluczowe zarówno dla prawa niemieckiego jak i polskiego; prawa będą głównym źródłem  “danych” jakie będziemy analizować w tym projekcie.

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ