Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka
Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka [tab] [tab_item title=”Psychologia kryminalistyczna”] Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka stanowi nową dziedzinę psychologii stosowanej, mającą własny obszar badań i charakteryzującą się ścisłymi powiązaniami z tradycyjnie rozróżnianymi działami psychologii. Zakres psychologii kryminalistycznej obejmuje psychologiczne aspekty kryminalistyki, czyli…
Przyrodoznawstwo. Czytaj skrypt online
Być może – przed milionami lat – jednym z pierwszych uniesień intelektualnych naszych przodków był zachwyt nad pięknie rozgwieżdżonym nieboskłonem, a jednym z pierwszych pytań, które zadawali sobie już samoświadomi przedstawiciele hominidów było pytanie o Początek. Skąd się wziąłem? Okazuje…
Granice wolności. Jaką władzę ma nasz mózg?
Od wieków ludzie zadają sobie pytanie o naturę i pochodzenie ludzkiej wolności. Dlaczego to pytanie jest tak istotne w kontekście ludzkiej ewolucji? Gdzie leżą granice naszej wolności? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa ludzki mózg? Ludzie często popadają w zaniepokojenie…
Pierwsze znaki. Najstarsze symbole świata
Ekscytująca wyprawa do źródeł ludzkiego języka Wyobraź sobie, że jesteś jaskiniowcem żyjącym 25 000 lat temu. Nie mieszkasz jednak w jaskini, tylko w namiocie ze skór rozpiętym na rusztowaniu z kości. Twoja kultura jest tak rozwinięta, że powstają dzieła sztuki….
Umysł i Szumy
Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprasza P.T. Studentów i Sympatyków kognitywistyki, filozofii i filozofii przyrody, a także P.T. Pracowników Wydziału Filozofii na Kognitywistyczno-filozoficzno-przyrodniczą wyprawę na Roztocze pt. Umysł i Szumy Ładuję… Na Wasze zgłoszenia czekamy do 21 22 maja do północy! Program wyjazdu obejmuje m.in. eksploracja dolin…
Na czym polegają badania w ramach jednego z grantów realizowanych na naszym Wydziale?
Czy jesteście Państwo ciekawi na czym polegają badania w ramach jednego z grantów realizowanych na naszym Wydziale pt. Logika deontyczna na potrzeby samochodów autonomicznych? Odpowiada prof. Piotr Kulicki. Materiał publikujemy dzięki uprzejmości TVP Lublin. https://www.youtube.com/watch?v=UwY1ZyzaE4Y Logika deontyczna na potrzeby…
Kim jest Prof. Barry Smith?
Kim jest Prof. Barry Smith? Warto przeczytać także na naszej stronie www.philosophy.kul.pl. A Festschrift in Honor of Barry Smith On the Occasion of his 65th Birthday COSMOS + TAXIS. STUDIES IN EMERGENT ORDER AND ORGANIZATION. C+T 4:4 Articles Social Orders: A Foreword from the…
Kant, Bocheński, Arystoteles i James na tegorocznej maturze z filozofii. Publikujemy arkusz egzaminacyjny
9 maja 2018 r. odbył się egzamin maturalny z filozofii. Filozofię zdawało 1182 tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Egzamin rozpoczął się o godz. 14.00 i trwał 180 minut. Kant, Bocheński, Arystoteles i James na tegorocznej maturze z filozofii. Arkusz egzaminacyjny…
Chcesz wiedzieć jak działa metoda EEGBiofeedback?
Chcesz wiedzieć jak działa EEGBiofeedback ? W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli tzw. „bycie fit”. Ludzie chętniej podejmują rozmaite aktywności fizyczne, aby zadbać o swoje zdrowie i ciało. Czy równie chętnie dbają oni…
Wielkie Pytania: przełomy w naukach o umyśle
Nie wiemy – i być może nigdy nie będziemy wiedzieć – kiedy świadomy siebie umysł pojawił się na ewolucyjnej scenie. Możemy się jednak domyślać, że od chwili, gdy się to stało, zafascynował się samym sobą i próbował zrozumieć, czym jest…
Kanibalizm – walka o przetrwanie
Kanibalizm – walka o przetrwanie Kanibalizm wśród zwierząt istniał prawdopodobnie od zawsze, nie jest więc żadną nowością. Gatunek Homo sapiens również żywił się własnymi krewnymi. Wśród ludzi jest to obecnie znikome zjawisko, pojawiające się jedynie w przypadku ludzi cierpiących na…
Hipoteza doliny niesamowitości – stanowiska teoretyczne i badania
W imieniu Organizatorów zapraszamy zainteresowanych kognitywistyką na spotkanie w ramach seminarium ogólnokognitywistycznego prowadzonego w Instytucie Filozofii UMCS. Majowe spotkanie zostanie poświęcone tematowi: Hipoteza doliny niesamowitości – stanowiska teoretyczne i badania, który zaprezentuje dr hab. Paweł Łupkowski (Instytut Psychologii, UAM). Seminaria kognitywistyczne…
Racjonalność okiem ekonomisty
W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie Zespołu Wiedza Ekspercka i Procesy Decyzyjne. Gościem majowego seminarium będzie dr hab. Emilia Tomczyk (Zakład Ekonometrii Stosowanej, Instytut Ekonometrii SGH). Na spotkaniu zaprezentuje temat: Racjonalność okiem ekonomisty: definicje, wątpliwości, paradoksy. Czas i miejsce spotkania: 9 maja, godzina…