Cerebrum Cognita. Ogólnopolska Kognitywistyczna Konferencja Naukowa

Lublin, 17 maja 2019 r.

Procesy poznawcze, procesy podejmowania decyzji, przebieg procesu myślenia, sztuczna inteligencja, czy też komunikacja od zawsze stanowiły interdyscyplinarne wyzwanie naukowe. Wzmożona aktywność pasjonatów nauk kognitywnych oraz wzrost zainteresowania naukami o poznaniu skłoniły nas do organizacji Konferencji, która będzie podejmowała tematykę z zakresu kognitywistyki. Szeroko omawiane badania kognitywne odnoszące się do pojęcia poznania: czym jest, jak działa i do czego służy, zachęcają do przeprowadzenia głębszych analiz przez przedstawicieli różnych dziedzin naukowych, między innymi psychologów, biologów czy filozofów. Wierzymy, że to wydarzenie spełni stawiane przed nim oczekiwania i tym samym przyczyni się do uzyskania odpowiedzi na nurtujące i trudne pytania.

Celem Wydarzenia jest wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu nauk kognitywnych, neurobiologii, neuropsychologii, sztucznej inteligencji, logiki i filozofii umysłu, prezentacja wyników badań oraz integracja środowiska naukowego i promocja wiedzy. Rozwój tej dziedziny nauki budzi wiele pytań wśród społeczeństwa, ale również skłania do pochylenia się nad problematyką, prowadzenia badań teoretycznych i empirycznych. Do udziału w Konferencji zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz pasjonatów tematyki, którzy chcą zaprezentować własne wyniki badań uzyskane w ramach prac dyplomowych, doktorskich i przeglądowych. Podczas wydarzenia będziemy poruszać się wokół zagadnień z obszaru neuronauk, psychologii poznawczej, filozofii umysłu i języka, neuropsychologii oraz sztucznej inteligencji.

Gośćmi Honorowymi Konferencji będą:

dr hab. Zbysław Muszyński, prof. UMCS – Zakład Logiki i Kognitywistyki, Instytut Filozofii, Wydział Filozofii i Socjologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Tytuł wystąpienia: Semantyczne nisze kognitywne

dr hab. Piotr Kulicki, prof. KUL – Katedra Podstaw Informatyki, Instytut Filozofii, Wydział Filozofii, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Tytuł wystąpienia: Ontologia formalna w reprezentacji wiedzy naukowej