David J. Gunkel: W obronie praw robotów

Bez względu na to, czy nam się to podoba, żyjemy w czasach inwazji robotów. Maszyny są dzisiaj wszędzie i robią wszystko.

Gdy różnorodne urządzenia zajmują coraz istotniejszą pozycję we współczesnej kulturze – nie tylko jako narzędzia ludzkich działań, ale też jako interaktywne, autonomiczne “podmioty” społeczne – powinniśmy zadać sobie kilka dość interesujących lecz trudnych pytań.

• W jakich okolicznościach robot, algorytm lub system SI mógłby ponosić odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje lub działania?
  • Kiedy, jeśli w ogóle, miałoby sens zdanie: “To wina robota”?
  • Kiedy natomiast robot, sztuczna inteligencja lub inne interaktywne społecznie urządzenie zasługiwałoby w jakimś stopniu na szacunek lub przyznanie mu pewnej pozycji społecznej?
  • Kiedy nie byłoby już uważane za nonsens dociekanie na temat praw robotów – pytanie, czy roboty mogą i powinny mieć prawa?

O ile kwestii odpowiedzialności maszyn poświęcono już wiele uwagi, drugie zagadnienie – kwestia praw robotów – jest ewidentnie pomijane lub co najmniej marginalizowane.

Profesor Gunkel przedstawi w swoim wykładzie nieoczywiste argumenty za poważnym rozważeniem pytania, które uchodziło dotąd za nie do pomyślenia: czy robotom i innym tworzonym przez nas artefaktom technologicznym należą się moralne i prawne względy?

David J. Gunkel jest nagradzanym wykładowcą i badaczem specjalizującym się w filozofii technologii, a zwłaszcza etyce nowych technologii. Opublikował ponad 85 artykułów naukowych i 13 książek, w tym Thinking Otherwise: Philosophy, Communication, Technology (Purdue University Press 2007), The Machine Question: Critical Perspectives on AI, Robots, and Ethics (MIT Press 2012), Of Remixology: Ethics and Aesthetics After Remix (MIT Press 2016), Robot Rights (MIT Press 2018), and How to Survive a Robot Invasion (Routledge 2020). Zajmuje obecnie stanowisko Distinguished Teaching Professor na Wydziale Komunikacji Uniwersytetu Północnego Illinois (USA).

Wykład odbędzie się online 7 czerwca o 19:00, w języku angielskim.