Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Płyniemy do Aten. #KOGNItour 2021

Życie jest tak proste, jak fragment Kanału Augustowskiego w okolicach Czarnego Brodu!

 

 

Płyniemy do Aten. #KOGNItour 2021

Umysł na wakacjach 2021. Zapraszamy!

Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprasza P.T. Studentów i Sympatyków kognitywistyki i filozofii, a także P.T. Pracowników Wydziału Filozofii na Kognitywistyczno-filozoficzno-przyrodniczą wyprawę na Suwalszczyznę pt. Płyniemy do Aten. #KOGNItour 2021.

Tym razem od 5 do 9 lipca 2021 r. zapraszamy Państwa na piękną największą i najdłuższą rzeką Suwalszczyzny, która początek swój bierze w najgłębszym jeziorze Polski – Hańczy. Na terenie Polski płynie na długości ok. 108 km, a po przekroczeniu granicy i następnych 30 km, wpada do Niemna. Ale to nie jej wielkość, a uroda i niezwykle malownicze położenie pośród dziewiczych krajobrazów Suwalszczyzny przyciągają kajakarzy szukających ciszy, spokoju i nieskażonej natury.

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków kajakowych.

Zanim damy się porwać nurtowi rzeki przepłyniemy przez jezioro Wigry, które należy do najgłębszych (5 miejsce w kraju) i największych (10 miejsce) jezior Polski, wstąpimy nad jezioro Białe i Suchar Wielki, wszak jedną z osobliwości Wigierskiego Parku Narodowego są otoczone mszarem torfowcowym dystroficzne jeziora śródleśne, tzw. suchary.

O urokach Czarnej Hańczy krążą całe legendy. Rzeka jest niezwykle malownicza, spokojna i dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Wspaniałe krajobrazy, dzikie zwierzęta i zadziwiająca roślinność sprawiają, że spływy kajakowe tą rzeką należą do najprzyjemniejszych. Od Jeziora Wigry do Kanału Augustowskiego Czarna Hańcza ma charakter rzeki nizinnej, a odcinek płynący przez Puszczę Augustowską to jeden z najładniejszych leśnych szlaków wodnych.

Z kolei Kanał Augustowski to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku; jest położony na terenie Polski i Białorusi (14 śluz po polskiej stronie, 1 w pasie granicznym i 3 po stronie białoruskiej). Jego całkowita długość to około 103,4 km. Na szlaku Kanału Augustowskiego znajduje się kilka jezior, a różnice poziomów wód pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wynoszą od 0,8 do 9,8 m. W 1968 r. Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków, a decyzją Prezydenta RP w 2007 r. stał się Pomnikiem Historii. Dziś jest to malowniczy szlak wodny, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

I pewnie zastanawiacie się teraz dlaczego naszym celem po pokonaniu jeziora Wigry, Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego nie jest Augustów tylko są Ateny.

I tu mamy dla Was niespodziankę, bo Augustów jest tylko etapem w naszej podróży… A my popłyniemy aż do Aten!

Nasz wspólny wyjazd to

  • znakomita okazja do refleksji filozoficzno-przyrodniczej
  • doskonałe wakacyjne sprzątanie i porządkowanie umysłu (lepsze od fazy REM)
  • spotkanie.

 

  • Koszt uczestnictwa jednej osoby – 300 zł
  • Zapewniamy opiekę merytoryczną (a także sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć) i wspomnienia, które będzie opowiadać swoim dzieciom i wnukom.
  • Sprzęt turystyczny (namioty, śpiwory etc.) i wyżywienie uczestników oraz dojazd Lublin-Suwalszczyzna, Suwalszczyzna–Lublin we własnym zakresie.

 

I, niestety, musimy to zakomunikować: ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, o uczestnictwie w naszym lipcowym wyjeździe decyduje m.in. kolejność zgłoszeń.

Rejestracja: https://bit.ly/KOGNItour2021

 

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ