Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Efekt sieciowy – preludium

Mind blowing theory

Im dalej zagłębiam się w temat efektu sieciowego tym więcej ciekawych rzeczy o sieciach odkrywam. Początkowo miałem napisać ten wpis jako wstęp do zagadnienia efektu sieciowego w odniesieniu do ekonomii, biznesu oraz startupów. Chciałem zahaczyć przy okazji jakieś ”prymitywne” zagadnienia, w których występuje pojęcie sieci, ale to co odkryłem, dobrze opisuje mem tytułowy. Jeśli ten temat okaże się interesujący, zapraszam do podążania ze mną w głąb tej króliczej nory oraz po więcej informacji zapraszam do źródeł.

Liścianek sektornik i jego klejąca kurtyna

Niejednemu z nas przydarzyło się zapewne spotkanie twarzą w twarz z pajęczyną, każdy kto tego doświadczył wie dokładnie jakie słowa cisną mu się wtedy na usta. W pośpiechu ścieramy ją z twarzy powtarzając sobie w myślach dalej kilka słów na temat pająka i co on dobrego narobił. Ale czy kiedykolwiek, ktokolwiek z nas zastanowił się w jaki rodzaj pułapki weszliśmy?
W przyrodzie spotykamy bardzo wiele typów sieci oraz ich modyfikacje, skupmy się jednak teraz tylko na pajęczynie, którą konstruuje liścianek sektornik (Zygiella x-notata), charakteryzuje się ona wolnym sektorem, w którego środku przebiega nić sygnalizacyjna. Biegnie ona od centrum sieci na jej zewnątrz do czatowni (np. w szczelinie muru, cienia pod liściem), w której siedzi pająk. Jeśli w sieć wlecą jakieś ofiary, pająk dzięki drganiom orientuje się we wszystkim co dzieje się na przestrzeni sieci i może błyskawicznie zareagować.

Dlaczego w internecie jest tak mało polskojęzycznych źródeł na temat sieci?

Zanim przejdziemy dalej warto zatrzymać się chwilę i zastanowić, czym jest w ogóle internet i ile wartości wniósł do naszej cywilizacji. Internet w dosłownym tłumaczeniu znaczy inter – między i net – sieć. Rozwiązanie Internet jest nam wszystkim na pewno bardzo dobrze znane oraz każdy dobrze wie, że jest to ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, określany również przez niektórych jako sieć sieci. W informatyce Internet jest zbiorem adresów IP, które przydzielone są hostom (np. komputer, telefon itp.) oraz serwerom, a połączenie są między sobą kartami sieciowymi, modemami, routerami. Komunikacja zachodzi za pomocą protokołów internetowych (np. http, ftp itd.) z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Innymi dobrze znanymi nam sieciami, są sieci, które wykorzystują takie serwisy jak chociażby: Nasza Kasza, Facebook, LinkedIn itp. Platformy takie korzystają z tak zwanego efektu sieciowego wokół, którego będę głównie orbitował w kolejnych artykułach. W bardzo wąskim rozumieniu, efekt sieciowy jest efektem sieciowym wtedy, gdy do naszej sieci dodajemy nowego noda (znajomego, nowy komputer, telefon itp.) i ten nowo dodany członek nie tylko czerpie wartość dla siebie, ale także wnosi wartość dla całej grupy.

Wracając do głównego tematu tego artykułu czyli do zagadnienia sieci, a bardziej do nauki o sieciach. W anglojęzycznej Wikipedii czytamy “Nauka o sieciach jest akademickim polem, które odpowiedzialne jest za badanie złożonych sieci m.in.:

  • sieci telekomunikacyjne;
  • sieci komputerowe;
  • sieci biologiczne;
  • sieci kognitywne i semantyczne;
  • sieci społeczne;
  • sieci w teorii grafu;
  • sieci neuronowe.

W dziedzinie tej uwzględnia się odrębne elementy lub przedmioty reprezentowane przez węzły (lub wierzchołki) oraz połączenia między tymi elementami lub podmiotami jako powiązania (lub krawędzie)”

Narodowa Rada Nauki Stanów Zjednoczonych definiuję naukę o sieciach jako “naukę reprezentowania modeli sieci fizycznych, biologicznych i fenomenów społecznych oraz zrozumienia i przewidywania jak modele te się zachowują i jak działają”.

Co do odpowiedzi na pytanie z tytułu sekcji: nie wiem dlatego właśnie się pytam.

Przyszłość sieci

Jak możemy zauważyć samo słowo sieć łączy olbrzymią strukturę znaczeniową pojęć i konceptów, wszystko co nas otacza to nakładające i przeplatające się między sobą sieci. W codziennym zabieganiu nie jesteśmy nawet świadomi w ilu sieciach działamy, jaki mamy na nie wpływ, a jaki one na nas. Niewątpliwie sieć i sieci to najważniejszy czynnik kształtujący naszą cywilizację, ba cały wszechświat to przecież jedna wielka sieć. W najbliższych latach projekty wykorzystujące sieci i efekty w nich zachodzące będą stopniowo wypierały tradycyjne scentralizowane rozwiązania, które będą zastępowane m.in. przez blockchain, IoT, ekonomię współdzielenia, klastry rozwiązań AI. Wiele organizacji powinno zastanowić się jak wraz z wprowadzaniem transformacji cyfrowej wdrożyć również, a może przede wszystkim rozwiązania sieciowe. Sieci przyszłości będą szybkie, inteligentne i w coraz większym stopniu niezależne, ich autonomia znacznie przekroczy podstawowe funkcje automatyczności. Sieci te będą w znacznym stopniu samoorganizujące, samonaprawiające, samozarządzające, będą pomagać rozwiązywać problemy na przestrzeni wszystkich gałęzi gospodarki i organizacji. Moc takich autonomicznych sieci i swoboda jaką zapewniają dla użytkowników wokół świata będzie praktycznie nieograniczona.

To pierwszy wpis na temat efektu sieciowego kolejny za tydzień o tej samej porze. Post poświęcony będzie temu czym jest efekt sieciowy i jakie efekty możemy rozróżnić.

 

Źródła:

https://www.google.com/amp/s/www.techradar.com/amp/news/what-does-the-future-hold-for-enterprise-networking

https://www.terrarium.com.pl/1741-po-co-pajakom-pajeczyna/

https://en.wikipedia.org/wiki/Network_science

 

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ