Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL
Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL
Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL (KNSK, KNSK KUL) studencka organizacja naukowa funkcjonująca od 4 VII 2016 r., skupiająca studentów zainteresowanych działalnością naukową w obszarze nauk o poznaniu działająca na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Kuratorem Koła jest Zbigniew Wróblewski. Organizacja zrzesza studentów Kognitywistyki, Filozofii, Psychologii, Pedagogiki, Pedagogiki specjalnej i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych oraz sympatyków i osoby zainteresowane działalnością Koła.
Studenci kognitywistyki początkowo zorganizowali się w ramach sekcji kognitywistyki Koła Naukowego Studentów Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych. Sekcja ta funkcjonowała od 5 XI 2014 r. W skład Zarządu sekcji wchodzili: Natalia Reszuta, Anita Siekańska, Hanna Koczwara.
Równolegle do działalności naukowej i samokształceniowej zostały podjęte przez Zarząd działania zmierzające do formalnego wydzielenia się sekcji jako autonomicznego koła naukowego. Władzę Koła stanowią: Walne Zebranie, Zarząd oraz kurator. Zarząd Koła ukształtował się w następującym składzie: Natalia Reszuta (prezes), Dagmara Siek (wiceprezes), Patrycja Pasiuk (sekretarz, skarbnik). Na pierwszego Kuratora Koła na kadencję w l. 2016-18 został powołany Z. Wróblewski.
W skład Zarządu Koła na kadencję 2017-2018 weszli: Jakub Janczura (prezes), Bartłomiej Kokoszka (wiceprezes), Damian Grzegórski (sekretarz).
Cel działalności Koła
Koło tworzą studenci zainteresowani dziedzinami wchodzącymi w ramy przedmiotowe interdyscyplinarnej dziedziny nauki - kognitywistyki: między innymi psychologią poznawczą, neurobiologią, filozofią umysłu, sztuczną inteligencją, filozofią i lingwistyką. Celem działalności jest popularyzacja nauki oraz pogłębianie wiedzy poprzez badania naukowe, organizowane szkolenia i konferencje, udział w konferencjach i warsztatach naukowych.
Do statutowych zadań Koła należały m.in. wspieranie działalności naukowej studentów, poszerzanie wiedzy z zakresu nauk kognitywnych, organizacja konferencji naukowych i współpracy z organizacjami studenckimi o podobnym profilu działalności, promocja kierunku i badań naukowych. Koło włączyło się m.in. w organizację Tygodni Filozoficznych (2015-16), przygotowanie cyklu wykładów popularyzujących kognitywistykę Lubię mój umysł (2016-17), nagranie filmu promującego kierunek (reż. i montaż P. Matlak, D. Siek, N. Reszuta), konferencję naukową Filozofować eksperymentalnie - umysł w kulturze (2016). Prowadziło również działalność odczytową, prezentującą prace naukowe studentów. Przy Kole afiliowany jest także zespół rockowy Living Stuff, założony przez Jakuba Janczurę (zespół działał do 2019 r.).
Działalność
Konferencje
Członkowie koła zaangażowani są w organizację, współorganizację i obsługę ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeń na Wydziale Filozofii KUL:- Czas na umysł - ogólnopolska konferencja kognitywistyczna
- Letnia Szkoła Kognitywistyki
- Cultural and environmental factors in socio-cognitive development
- Lubelskie Dni Kognitywistyki
- Filozofować eksperymentalnie - umysł w kulturze
- Trends in Interdisciplinary Studies: Understanding of Social Cognition (III konferencja naukowa czasopisma Avant)
- Tydzień Filozoficzny
- XI Zjazd Filozoficzny
Lubię mój umysł
- Koło Naukowe od lat zajmuje się organizacją tematycznych wykładów z serii Lubię mój umysł, na które zapraszani są naukowcy z całego kraju. Podczas nich poruszane są między innymi kwestie kulturowego uczenia się, relacji sztuki i nauki, wolnej woli, umysłów pozaludzkich, ewolucjonizmu, neuroantropologii, antropogenezy, neuroestetyki, sztucznej inteligencji, czy alternatywnej komunikacji.
Wydarzenia
- Lubelski Festiwal Nauki (LFN) Członkowie koła od kilku lat uczestniczą w Lubelskim Festiwalu Nauki jako wolontariusze podczas organizacji i wykonawcy projektów naukowych.
- Lubelskie dni Kognitywistyki (LDK) Wydarzenie dla licealistów w formie dni otwartych, podczas którego uczniowie biorący udział w ciekawych projektach i warsztatach mogą zapoznać się z przedmiotem badań kognitywistyki i perspektywami na rynku pracy.
- Warsztaty
Studenci zaangażowani w Koło Naukowe organizują tematyczne warsztaty dla studentów oraz licealistów:
- warsztaty żonglowania
- wystąpienia publiczne
- twórcze myślenie
- metody radzenia sobie ze stresem
- alternatywna komunikacja
- autoprezentacja i prezentacja wiedzy
- podstawy programowania
- kontrola emocji.
Ciekawostki Koło Naukowe ma charakter regularnych spotkań zamkniętych (organizacyjnych) jak i otwartych (tematyczne dyskusje). Rozwijanie wiedzy odbywa się również poprzez organizowane zajęcia terenowe. Studenci zajmują się redakcją artykułów popularyzacyjnych w serwisie www kognitywistyki w formie bloga oraz tworzeniem stron w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco udostępniane są ciekawostki i nowinki ze świata nauki. Ponadto członkowie Koła Naukowego biorą udział w ciekawych projektach badawczych w obrębie wydziału oraz grantach Narodowego Centrum Nauki.
- Prezes: Jakub Janczura
- Wiceprezes: Anna Pietryga
- Sekretarz: Paulina Sudowska
- Kurator: dr hab. Zbigniew Wróblewski prof. KUL
- tel. 81 445 4216
- Prezes: Anna Głowik
- Wiceprezes:
- Sekretarz: Ewa Weremko
- Kurator: dr hab. Zbigniew Wróblewski prof. KUL
- tel. 81 445 4216
- Prezes: Milena Bartoszewska
- Wiceprezes: Dawid Mirochna
- Skarbnik: Anna Głowik
- Kurator: dr hab. Zbigniew Wróblewski prof. KUL
- tel. 81 445 4216