Prof. Piotr Francuz patronem Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL

Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL otrzymało imię swojego twórcy i wieloletniego szefa prof. Piotra Francuza – wybitnego psychologa i nauczyciela akademickiego. Prof. Piotr Francuz zmarł w listopadzie 2020 roku, ale jak podkreślają jego współpracownicy, wciąż czuć jego obecność.

Uroczystość była ważnym wydarzeniem dla środowiska psychologów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Siostra dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL, prorektor do spraw nauki i kadr pracowała z prof. Piotrem Francuzem. – Piotr był znakomitym nauczycielem i wychowawcą studentów. Wciąż jest wśród nas jako przyjaciel, życzliwy człowiek i wybitny naukowiec – podkreśliła siostra prorektor.

“Gdy wspominam prof. Piotra Francuza, który niespodziewanie i zaskakująco odszedł od nas półtora roku temu, to myślę o trzech jego najważniejszych cechach: otwartości, ciekawości i wyrazistości. Był badaczem niezwykle wyrazistym, wszyscy wiedzieliśmy co myśli, ale jednocześnie był osobą bardzo otwartą i ciekawą świata. Myślę, że Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL odzwierciedla tę jego otwartość i gotowość do wprowadzania nowych rzeczy” – podkreślił dyrektor Instytutu Psychologii KUL dr hab. Wacław Bąk, prof. KUL.

Dziekan Wydziały Nauk Społecznych dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL mówił o prof. Francuzie jako o żywiole twórczym, człowieku wielu talentów, który potrafił być dobrym szefem i jednocześnie kompanem.  – Nauczał dbałości o jakość badań naukowych, pobudzał studentów do  odkrywania, do poszukiwań.

Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL to specjalistyczna jednostka naukowa, która prowadzi badania eksperymentalne m.in. percepcję i aktywność mózgu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. “Laboratorium, o którym przy okazji uczczenia prof. Piotra Francuza, opowiedzą jego pracownicy, ma charakter głównie badawczy, ale służy także studentom, głównie tym, którzy prowadzą badania w ramach swoich prac magisterskich wokół neuronauki poznawczej” – mówił prof. Wacław Bąk.

Wydarzenie stało się także okazją do zaprezentowania najnowszego wydania zeszytu „Annals of Psychology”, poświęconemu prof. Piotrowi Francuzowi i jego badaniom.

Prof. Piotr Francuz – ceniony psycholog i wieloletni wykładowca KUL – zmarł 14 listopada 2020 r. Był dyrektorem Instytutu Psychologii KUL (2012-2020), kierownikiem Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL oraz Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL. Miał 60 lat.