Przewodnik po kognitywistyce
Przewodnik po kognitywistyce

Nakładem Wydawnictwa WAM ukazał się interesujący Przewodnik po kognitywistce pod red. Józefa Bremera, w którym znalazły się teksty naszych Profesorów, a także Przyjaciół Wydziału Filozofii KUL.
Przewodnik po kognitywistyce
PRZEWODNIK PO KOGNITYWISTYCE zawiera teksty znanych polskich filozofów i naukowców prowadzących interdyscyplinarne badania nad umysłem. Wychodząc z założenia, że procesy poznawcze można poddać empirycznym badaniom, zakres kognitywistyki obejmuje szerokie spektrum analiz: od systemów biologicznych po systemy sztucznej inteligencji. Stosowana w tych badaniach metodologia łączy analizy nauk humanistycznych i formalnych z podejściem przyrodniczo-eksperymentalnym obecnym w psychologii i neuronaukach, jak i z syntetyczno-konstruktywistycznymi technikami z zakresu informatyki.
Prezentowane opracowanie odzwierciedla tak rozumiany przedmiot badań kognitywistyki i jej metodologię. Pierwsza część wprowadza w podstawowe zagadnienia kognitywistyki od strony filozofii, językoznawstwa, systemów opartych na wiedzy czy psychologii poznawczej. W drugiej omówiono obecne w kognitywistyce problemy filozoficzne. Trzecia część przedstawia wybrane osiągnięcia neuronauk, a czwarta – modele uczenia w sztucznej inteligencji oraz budowę i funkcjonowanie sieci neuronowych. W części piątej podjęto refleksję nad przyswajaniem języka. Ostatnia część odnosi się do najnowszych badań w psychologii poznawczej, skupiających się na reprezentacjach, uwadze wzrokowej, ucieleśnionym poznaniu, rozumowaniu, wiedzy wrodzonej czy tzw. mind-readingu.
Redaktor tomu: JÓZEF BREMER SJ
Spis treści
- Józef Bremer – Wprowadzenie
Rozdziały wprowadzające
- Urszula Żegleń – Znaczenie filozofii dla kognitywistyki
- Elżbieta Tabakowska – Językoznawstwo kognitywne – geneza, kierunki i perspektywy Grzegorz J. Nalepa – Sztuczne systemy oparte na wiedzy
- Marta Siedlecka, Edward Nęcka – Psychologia poznawcza
- Adam Chuderski – Modelowanie procesów poznawczych
Filozofia
- Robert Poczobut – Status umysłu
- Marcin Miłkowski – Filozofia kognitywistyki – Arkadiusz Chrudzimski – Intencjonalność
- Marek Hetmański -Przetwarzanie informacji
- Józef Bremer – Marzenia senne jako model świadomości zjawiskowej
Neuronauka
- Grzegorz Króliczak, Szymon Biduła – Widzenie
- Magdalena Senderecka – Analiza potencjałów zdarzeniowych i jej zastosowanie w badaniach nad uwagą selektywną
- Mateusz Gola – Podstawy nauki o mózgu – poznanie
Sztuczna inteligencja
- Mariusz Flasiński – Modele uczenia w sztucznej inteligencji
- Ryszard Tadeusiewicz – Sztuczne sieci neuronowe
Językoznawstwo
- Piotr Konderak – Akwizycja (przyswajanie) języka
Psychologia poznawcza
- Mykola Chumak, Piotr Francuz – Reprezentacja/wyobrażenia
- Marcin Leszczyński – Uwaga wzrokowa i pamięć robocza. Sposoby badania oraz wybrane dyskusje
- Michał Wierzchoń, Marta Łukowska – Ucieleśnione poznanie
- Joanna Sztuka, Grzegorz Sędek – Rozumowanie
- Jarosław Orzechowski, Patrycja Maciaszek – Rozwiązywanie problemów
- Maciej Haman, Arkadiusz Gut – Wiedza wrodzona
- Arkadiusz Gut – Badania kognitywne i rozwojowe nad czytaniem umysłu
Czym jest kognitywistyka?
We wprowadzeniu Józefa Bremera czytamy:
Dla znanego psychologa P.G. Zimbardo kognitywistyka (nauka o poznawaniu, cognitive science) jest dziedziną interdyscyplinarną, która rozwinęła się jako szerokie podejście do badania różnorodnych systemów i procesów przetwarzania informacji. […] czerpie wiedzę z trzech zachodzących na siebie dyscyplin: psychologii poznawczej, nauki o komputerach i nauki o układzie nerwowym. Swój wkład w nią mają również filozofia, ekonomia i antropologia kulturowa. Opracowano także naukowe metody poznawczo-literackiej analizy tworzenia i rozumienia przez umysł ludzki opowieści, dramatów, mitów i rytuałów – aktów wyobraźni, które nadają znaczenie ludzkiej egzystencji. Nauka o poznawaniu dąży do rozstrzygnięcia klasycznej kwestii myśli zachodniej: Czym jest wiedza i jak jest ona reprezentowana w umyśle?[1]
Kognitywistyka jako interdyscyplinarna nauka o poznawaniu
Zakres tak rozumianej kognitywistyki obejmuje pole wspólne psychologii poznawczej (cognitivepsychology), sztucznej inteligencji (artificial Interintelligence) oraz nauki o układzie nerwowym (neuroscience). Interdyscyplinarny charakter kognitywistyki najlepiej widać w jej metodycznym traktowaniu przedmiotu badań. Łączy się w nim podejście humanistyczno-analityczne obecne w naukach humanistycznych i naukach formalnych (np. w językoznawstwie teoretycznym) ze znanym z psychologii czy z neuronauk podejściem przyrodniczo-eksperymentalnym, a także z technikami syntetyczno-konstruktywnymi z zakresu informatyki.
Przykładowo badania kognitywne opierają rozumienie wyrażeń języka naturalnego na lingwistycznych teoriach gramatyki, sprawdzają psycholingwistyczne hipotezy o procesach przetwarzania za pomocą badań empirycznych, odwołując się przy tym do badań eksperymentalnych oraz do badań tworzących modele symulacyjne („modelowanie kognitywne”) za pomocą komputerowo-lingwistycznych technik programowania (opierających się na sztucznej inteligencji).
Przedmiot badań Bliższym celem kognitywistyki jest badanie naszych ludzkich zdolności psychicznych i leżących u ich podstaw zdarzeń oraz warunków potrzebnych do ich zachodzenia. Jej celem dalszym jest opisywanie i wyjaśnianie poznania u innych organizmów żywych, a także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o możliwość poznania siebie i otoczenia za pomocą systemów technicznych. Przyjmując, że procesy poznawcze można uznać za zdarzenia obliczalne, kognitywista uzyskuje naukowe podejście obejmujące systemy biologiczne i systemy sztucznej inteligencji.[2]
Kognitywistę interesuje relacja między procesami świadomego przeżywania a naszą zmysłowością i motoryką. Do tych procesów należą na przykład myślenie, pamięć, uczenie się czy operowanie językiem. Tym samym zakres przedmiotowy badań kognitywistycznych nie jest ograniczony do czystego, teoretycznego opisu i wyjaśniania naszego poznawania, lecz obejmuje on także emocje, motywacje i akty wolitywne.
[1] P.G. Zimbardo, Psychologia i życie, przeł. E. Czerniawska i in., Warszawa: WN PWN, 1999, s. 394.
[2] W. Duch, Czym jest kognitywistyka, <https://www.fizyka.umk.pl/~duch/cog-book/kognitywistyka.htm> [dostęp: 10.11.2014].
- http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,70645,Przewodnik-po-kognitywistyce.htm
take my money 😀