Kognitywistyka

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Ptaki mają w mózgu więcej neuronów niż ssaki

Czy wiecie, że ptaki mają w mózgu więcej neuronów niż ssaki?

ara_gadająca
Czy wiecie, że ptaki mają w mózgu więcej neuronów niż ssaki?
Ptaki są zdolne do wykonywania skomplikowanych czynności umysłowych, bo ich niewielkie mózgi składają się z zadziwiająco dużej liczby neuronów – wynika z badania opublikowanego w magazynie PNAS.

Okazuje się, że komórki nerwowe w mózgach ptaków są mniejsze i gęściej upakowane, niż w mózgach ssaków. W dodatku ptaki posiadają więcej neuronów w przedniej części mózgu, odpowiedzialnej za wyższe funkcje poznawcze. Od dawna zastanawiano się, jak to możliwe, że ptaki – zwierzęta dysponujące stosunkowo niewielkim mózgiem – potrafią wykonywać skomplikowane operacje umysłowe zazwyczaj zarezerwowane dla naczelnych: używać narzędzi, rozwiązywać problemy poprzez wgląd, przeprowadzać wnioskowanie przyczynowo-skutkowe, rozpoznawać siebie w lustrze i planować.

Początkowo zakładano, że mózg ptaków musi mieć inną strukturę połączeń nerwowych niż mózg ssaków. Jednak ta teoria okazała się błędna.

W najnowszym badaniu wykazano, że ptaki mają po prostu więcej neuronów w mózgu, a zwłaszcza w jego części regulującej funkcje poznawcze. Ptaki śpiewające i papugi, posiadają zaskakująco dużo neuronów w płaszczu mózgu (pallium) – rejonie odpowiadającym korze mózgowej, który kontroluje wyższe funkcje poznawcze, jak planowanie czy znajdowanie wzorca. To wyjaśnia, dlaczego przejawiają one tak skomplikowane zdolności umysłowe, jak naczelne. Badacze zaobserwowali, że papugi i ptaki śpiewające mają dwa razy tyle neuronów, co naczelne, oraz dwa do czterech razy tyle neuronów, co gryzonie o takiej samej masie mózgu.

“Przez długi czas uważano, że posiadanie ptasiego móżdżku to coś złego. Teraz okazuje się, że w gruncie rzeczy jest to komplement” – zauważa Herculano-Houzel.

 

Birds have primate-like numbers of neurons in the forebrain –http://www.pnas.org/content/early/2016/06/07/1517131113

Birds are remarkably intelligent, although their brains are small. Corvids and some parrots are capable of cognitive feats comparable to those of great apes. How do birds achieve impressive cognitive prowess with walnut-sized brains? We investigated the cellular composition of the brains of 28 avian species, uncovering a straightforward solution to the puzzle: brains of songbirds and parrots contain very large numbers of neurons, at neuronal densities considerably exceeding those found in mammals. Because these “extra” neurons are predominantly located in the forebrain, large parrots and corvids have the same or greater forebrain neuron counts as monkeys with much larger brains. Avian brains thus have the potential to provide much higher “cognitive power” per unit mass than do mammalian brains.

birds1

 

Print Friendly, PDF & Email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ