Umysł emocjonalny. V Letnia Szkoła Kognitywistyki. Zaproszenie
Tkanina naszego umysłu i zachowania jest utkana na osnowie ciągłych cykli emocji
A.R. Damasio
Zapraszamy na V Letnią Szkołę Kognitywistyki odbywającą się w Kazimierzu Dolnym w dniach 8-11 września 2021 r. Tytuł tegorocznej Letniej Szkoły Kognitywistyki wskazuje na niestandardowe i szerokie podejście do problematyki emocji.
Od starożytności bowiem kategoria emocji była umieszczana w kontekście umysłu raz po to, aby przeciwstawić sobie te dwa typy aktów psychicznych, innym razem, żeby podkreślić, jak wzajemnie są ze sobą zespolone i nierozdzielne. W odniesieniu do woli i działania człowieka, emocje były traktowane jako element motywujący, który – jeżeli ma prowadzić do dobrego i racjonalnego działania – powinien być pod ścisłą kontrolą rozumu. Sądzono również przeciwnie – dobre działanie w sensie moralnym, powinno być ufundowane na przeżywanych emocjach, a rozum pełni funkcję wtórną, np. racjonalizując intuicje moralne. W wielowiekowej tradycji intelektualnej Zachodu dominował jednak schemat, w którym emocje były czynnikiem heterogenicznym w stosunku do umysłu, przypominającego raczej „racjonalną maszynę do liczenia” niż „tkaninę utkaną na osnowie ciągłych cykli emocji”.
W trakcie intensywnego rozwoju nauk kognitywnych w XX wieku jesteśmy świadkami wzbierającej fali zainteresowania emocjami i ich rolą w procesach poznawczych. W perspektywie aktualnych badań naukowych można zaryzykować stwierdzenie, że rozpoczęła się na dobre „rewolucja afektywna” zmieniająca rozłożenie akcentów badawczych i podziału pracy między psychologami, filozofami, kognitywistami i neuronaukowcami ukazująca nowe obszary i dziedziny badań, np. sztuczną inteligencję, etologię kognitywną, estetykę, nauki społeczne, biologię ewolucji.
Celem tej rewolucji są próby rozwinięcia modelu umysłu interpretującego emocje jako czynnik moderujący procesy poznawcze. Interesującego przykładu zastosowania takiego modelu umysłu dostarczają badania z nurtu ucieleśnionego poznania, w których emocje zyskują fundamentalne znaczenie w systemie umysł–mózg–ciało.
Dlatego też do udziału w wykładach i warsztatach zaprosiliśmy specjalistów w zakresie kognitywnych badań nad emocjami z Polski i zagranicy.
Organizatorami tego bezprecedensowego wydarzenia, które odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego, są Wydział Filozofii KUL, Kognitywistyka KUL i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL oraz Instytut Filozofii UMCS.
Komplet informacji znajduje się na stronie Szkoły www.lsk.kul.pl.
Serdecznie zapraszamy!