Jak śnią niewidomi?
Jak widzą niewidomi? Rzeczywistość człowieka jest silnie zorientowana na patrzenie i widzenie. Trudno więc sobie wyobrazić, jak wygląda świat osób niewidzących. Trudno także przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne. Okazuje się bowiem, że osoby niewidome…
Wielkanoc 2018. Życzenia Pani Dziekan Wydziału Filozofii
Chrystus zmartwychwstał! Życzę Państwu, Profesorom, Pracownikom i Studentom Wydziału Filozofii KUL oraz jego Absolwentom, Przyjaciołom i Sympatykom, radosnych Świąt Wielkanocy, niech nadzieja płynąca z tych Świąt stanie się Państwa udziałem każdego dnia, w sprawach małych i dużych, a zwłaszcza w perspektywie…
Leibniz. Biografia intelektualna
Spośród wszystkich myślicieli stulecia geniuszy, które rozpoczęło współczesną filozofię, żaden nie prowadził bardziej bogatego i wszechstronnego życia intelektualnego niż Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716). Wykształcony na prawnika, pracował jako radca dworu, bibliotekarz i historiograf. Dokonał wielu słynnych odkryć na gruncie logiki,…
Czy doświadczenia z wczesnego życia kształtują genom neuronowy?
Mózg nieustannie się zmienia w odpowiedzi na różnorakie ekologiczne doświadczenia. Zgromadzenie dowodów z badań na zwierzętach i ludziach sugeruje, że na rozwój i zachowanie mózgu mają wpływ doświadczenia z wczesnego życia. Czy doświadczenia z wczesnego życia kształtują genom neuronowy? Opracowano…
Czy zło to tylko problem z empatią? Na marginesie Teorii zła Simona Baron-Cohena
Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa – Baron-Cohen Simon Zapewne każdy z Was zastanawiał się, jakie jest źródło zła, które występuje w świecie? A jeśli nie każdy, to jeszcze wszystko przed Wami. Czy zło to tylko problem z empatią?…
Dotacja dla młodych pracowników Wydziału Filozofii i studentów doktorantów
Młodych pracowników Wydziału Filozofii i studentów doktorantów zapraszamy do składania wniosków na dofinansowanie realizacji tematów badawczych. Z dotacji mogą skorzystać studenci doktoranci dzienni i zaoczni oraz pracownicy etatowi, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Dokumenty (wyszczególnione w wydziałowym regulaminie przyznawania…
Dlaczego się śmiejemy?
Z pewnością każdy już to słyszał – śmiech to zdrowie! Ta opinia wdarła się do naszego języka i funkcjonuje w nim od lat. Możemy wymienić pozytywny wpływ śmiechu na cały nasz organizm, m.in.: poprawia nastrój, redukuje stres oraz ból, wzmacnia…
Od owcy Dolly do makaków Zhong Zhong i Hua Hua
W chińskim laboratorium narodziły się małpy sklonowane metodą transferu jądra komórkowego. W sumie podjęto aż 79 prób klonowania makaków. Czekano na to ponad 20 lat – od momentu, kiedy w 1996 r. udało się po raz pierwszy sklonować ssaka – słynną…
Dni z mózgiem KUL – podsumowanie
Tegoroczna i kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Dni z mózgiem na KUL dobiegła końca. Zgromadziła rzesze zainteresowanych. Dzięki różnorodności tematów każdy z uczestników oraz audytorium mógł znaleźć coś dla siebie. Tematy tegorocznej konferencji: 1. prof Grzegorz Króliczak – Neuronalne podłoże kontroli…
Pień mózgu. Przybliżenie aspektów medycznych dzięki modelowaniu biocybernetycznemu
Monografia przedstawia w szerokim kontekście anatomię i fizjologię […] mózgu, główne połączenia pnia mózgu z korą mózgową, funkcje pnia mózgu ze szczególnym naciskiem na jego rolę w powstawaniu świadomości i kontroli przytomności oraz najważniejsze zaburzenia funkcjonowania pnia mózgu. Po…
Analiza i porównanie obrazów myśli dzieci w wieku przedszkolnym – Jakub Janczura
Analiza i porównanie obrazów myśli dzieci w wieku przedszkolnym – Jakub Janczura Student I roku II stopnia kognitywistyki Jakub Janczura na panelu studencko-doktorskim I Białostockiego Forum Kognitywistycznego połączonego z II Tygodniem Mózgu, wygłosił referat pt. „Analiza i porównanie obrazów myśli…
Dni z mózgiem na KUL. Start
Pierwszy dzień Konferencji ,,Dni z mózgiem” za nami! Dzisiaj gościliśmy dwóch znakomitych prelegentów. Rozpoczął prof. Grzegorza Króliczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza z wystąpieniem pod tytułem Neuronalne podłoże kontroli działań z użyciem narzędzi prostych i złożonych. prof. Grzegorz Króliczak kierownik Laboratorium Badania Działań i…
Wizualizacja wiedzy
Przez wiele lat myślano, że świat jest skategoryzowany w prosty sposób, a jego odzwierciedleniem miał być tzw. „wielki łańcuch życia”. W tym podziale najwyżej był Bóg, ludzie lepiej urodzeni, a niżej, gatunki zwierząt itp. Koncepcja „schodów” przeszła w koncepcję drzewa, zwane…
Introduction to Basic Formal Ontology – Barry Smith
Dagmara Siek Jedną z dwóch oferowanych ścieżek na Kognitywistyce KUL jest ścieżka ontologiczna. Studenci wybierający tę ścieżkę podczas swojej edukacji mają do czynienia z różnorodnymi ontologiami. Na liście nie mogło zabraknąć BFO, czyli Basic Formal Ontology. Jest to jedna z…
Trzy obrazy świata: potoczny, naukowy i filozoficzny. 60 Tydzień Filozoficzny KUL
Trzy obrazy świata: potoczny, naukowy i filozoficzny Zapraszamy na 60. Tydzień Filozoficzny XX wiek to okres intensywnego rozwoju nauk szczegółowych, których odkrycia odmieniły nasz sposób rozumienia świata. Zmiana ta niejednokrotnie polegała na odrzuceniu lub modyfikacji potocznie żywionych przekonań. Badania fizyczne…
Nadchodzi Osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii
Nadchodzi Osobliwość Kiedy człowiek przekroczy granice biologii Raymond „Ray” Kurzweil Ukazało się drugie, poprawione wydanie kultowej książki Raymona Kurzweila o osiągnięciach człowieka w dziedzinie sztucznej inteligencji. Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko…
Dni z Mózgiem KUL. Program
Dni z Mózgiem KUL jest to ogólnopolska konferencja naukowa organizowana w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week. Wykłady mają na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie…
Umysł zbójcy
Emilia Gołda Gracze pojawiali się i znikali. Po wielu pozostały tylko historie ich roztrwonionych majątków, jednak prawdziwymi królami owych zakazanych przybytków byli ludzie, którzy hazard mieli we krwi. Ich niekwestionowanym przywódcą był pan w średnim wieku o urodzie amerykańskiego amanta,…
Przypadek Phineasa Gage’a – przełom w medycynie
Anna Czubak Przypadek Gage’a jest najczęściej rozpowszechnianym dowodem na to, że uszkodzenie płatów czołowych może doprowadzić do zmian osobowości i interakcji społecznych jednostki. Wcześniej uważano, że ta część mózgu nie odgrywa istotnej roli w tworzeniu osobowości człowieka. To właśnie przez…
Letnia Szkoła Kognitywistyki 2017. Czytanie znaków – Czytanie umysłów
Letnia Szkoła Kognitywistyki 2017 Czytanie znaków – Czytanie umysłów W dniach 20-23 września 2017 roku w Kazimierzu Dolnym w Domu Pracy Twórczej KUL odbyła się pierwsza Letnia Szkoła Kognitywistyki pod tytułem „Czytanie Znaków, Czytanie Umysłów” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego….